Naši zmagovalci
Ob koncu lanskega in v začetku tega leta je bilo v medijih polno raznih »naj« izborov: najboljših podjetij, knjig, filmov, skladb, najbolj uspešnih posameznikov na raznih področjih … Mojo pozornost je zbudil izbor »Deset Slovencev, o katerih se je letos govorilo po svetu«; pripravili so ga na spletnem portalu Planet (www.siol.net). Izbranci so tile (navajam jih po abecednem vrstnem redu njihovih priimkov): Slavko Avsenik, Ivo Boscarol, Drago Jančar, Melania Knauss Trump, Jure Leskovec, Tina Maze, Jan Oblak, Peter Opeka, Peter Prevc, Marko Ivan Rupnik. V nadaljevanju mi dovolite, da ta seznam nekoliko pokomentiram.
Najprej priznam, da za enega od teh desetih sploh nisem vedel. Da je 22-letni Jan Oblak nogometni vratar in vrh tega še Škofjeločan, da je postal prvi vratar slovitega Atletica in jeseni 2015 najboljši vratar španskega prvenstva … Moja nevednost priča o tem, da sem v športu doma manj kot na kakem drugem področju. Tina Maze in Peter Prevc sta seveda znana tudi meni; le komu od Slovencev ne bi bila, v minuli smučarski sezoni sta bila najvidnejša slovenska zmagovalca na svetovni smučarski sceni. Tina to zimo pavzira, Peter pa že po prvih uspehih v tej sezoni nakazuje, da bo ostal med zmagovalci. Njegovo zmagovalno energijo smo začutili tudi, ko je bil pod skakalnico v Kranju gost Glasove preje, v začetku novembra 2015, pred odhodom na tekme.
Gorenjci smo lahko ponosni, da so trije od desetih »naši«; ob Prevcu in Oblaku je bil Gorenjec tudi Slavko Avsenik. Ta se v gornji izbor ni uvrstil zato, ker se je lani poslovil od tega sveta, ampak za vse, kar je dosegel v svoji izjemni glasbeni karieri; postal je šampion v narodno-zabavni glasbi, v kateri je njegova skladba Na Golici svetovni pojem, bila naj bi celo »največkrat predvajana inštrumentalna skladba na svetu«. »En četrt« Gorenjca je tudi Jure Leskovec, profesor računalništva na univerzi Stanford v Kaliforniji; doma je v Šentjoštu, njegova stara mama po očetu pa je bila iz Račeve pri Žireh. Že pred leti sva naredila dolg intervju za Žirovski občasnik. Januarja 2015 je ameriški spletni velikan Pinterest kupil zagonsko (»start-up«) podjetje Kosei, ki ga je soustanovil Jure s svojo ekipo.
Evropski parlament je pisatelju Dragu Jančarju podelil nagrado državljan Evrope za leto 2015. Njegov roman To noč sem jo videl (2010) doživlja vse več prevodov, že ta mesec naj bi izšel tudi v angleščini. Dogaja pa se največ prav na Gorenjskem, na gradu Strmol, kjer sta bila januarja 1944 grozovito umorjena zakonca Hribar, glavna junaka romana. Opeka in Rupnik sta duhovnika, prvi se kot humanitarec izkazuje na Madagaskarju, drugi je znova zaslovel lani, ko je papež Frančišek za logotip letošnjega leta Božjega usmiljenja izbral prav njegovo ikono. Ivo Boscarol je lani sklenil še en velik posel; njegov Pipistrel je z indijsko vojsko podpisal pogodbo o izdelavi 194 ultralahkih letal, vredno 20 milijonov dolarjev … In ne nazadnje je tu še Sevničanka Melanija, soproga Donalda, ki prav zdaj razburja ameriško predvolilno sceno. Bog daj, da ne bi postala prva dama ZDA.
Poudarek tega komentarja pa naj bo ta, da so imenovani osebnosti za zgled. Po njih se ravnajmo, ne po tistih, ki pogrevajo stare spore in razne ideološke razlike in nas vedno znova razdvajajo. Ni čudno, da ni med izbranci nobenega politika. Trije športniki, dva duhovnika in po en podjetnik, glasbenik, pisatelj, znanstvenik, soproga imenitneža – to je slovenski jagodni izbor, odprt za nova imena. V letu 2016 se gotovo pomnoži.