Vesna Fabjan (v ospredju) se pripravlja v Planici, kjer je konec minulega leta postala državna prvakinja v sprintu v prosti tehniki, disciplini, ki ji je prinesla tudi olimpijski bron. / Foto: Valentin Klemenčič

Dnevi za študij proge

V zaključnih pripravah na vrhunec sezone, svetovni pokal v smučarskih tekih v domači Planici, bo Vesna Fabjan ta konec tedna v Planici nastopila na tekmah celinskega pokala. »Skakalci so letvico v dolini pod Poncami postavili visoko, tekači imamo proge pod Ciprnikom in moramo postaviti svoje meje,« o izzivu razmišlja Besničanka.

Od danes do nedelje bodo v Planici tekme celinskega pokala v smučarskih tekih z močno domačo in tujo zasedbo tekmovalcev. Danes bo na sporedu sprint v prosti tehniki. Ob 9. uri bodo kvalifikacije, ob 11. uri pa finali. Jutri bo ob 9. uri posamični start v klasiki, v nedeljo pa prav tako z začetkom ob 9. uri še skiatlon. Celinski pokal bo ogrevanje za svetovni pokal, ki bo v Planici 16. in 17. januarja.

Sp. Besnica – Vesna Fabjan je na dosedanjih treh sprintih v prosti tehniki v letošnji sezoni osvojila petnajsto mesto v Davosu, dvajseto v Toblachu, deseto pa v Lenzerheideju, kjer se je tako uvrstila v polfinale. Pred članico TSK Triglav Kranj je vrhunec sezone, domače tekme svetovnega pokala v Planici, ki bodo 16. in 17. januarja.

Deseto mesto je kazalnik, da se forma dviguje. Kakšen je vaš občutek?

»Vesela sem, da se krivulja obrača navzgor, zlasti ker je naslednja tekma najpomembnejša, saj bo doma. Deseto mesto je dober kazalnik, da se forma stopnjuje. Lahko sem bolj samozavestna in sproščena. Začetek ni bil čisto po načrtih. Določene stvari smo v ekipi spremenili oziroma izboljšali. Vsi smo v pričakovanju domače tekme. Na celinskem pokalu ta konec tedna bomo imeli generalko in skušali čim bolj naštudirati domačo progo.«

Omenili ste spremembe. Ka­kšne?

»Ne gre za večje spremembe. Letos smo imeli na začetku sezone nekaj težav v servisu z mažami. Malce smo spremenili sistem testiranja smuči. Tekmovalci smo prej na prizorišču in testiramo smuči, kar pomeni, da jih lahko testiramo več parov in imajo potem tudi serviserji dovolj časa za njihovo pripravo. Povsod skušamo stvari izboljšati in za enkrat delujejo. Vemo, koliko smuči vplivajo na rezultat.«

So bila rezultatska pričakovanja višja?

»Lažje je, če imaš na začetku sezone že dober rezultat. Kot sem rekla, smo imeli malce smole v klasiki z mažo, v Toblachu sem imela težave z materialom, ker za tiste pogoje tako dobrega para smuči nimam. Na progi tam se je to zelo poznalo in nisem mogla iztržiti več, kot sem. Sem pa bila vesela, da sem tudi po počutju vedela, da se stanje izboljšuje. Glede na to, da sem bila lansko sezono skoraj v celoti odsotna, je bila prisotna začetna nervoza in napetost, malce sem bila morda neučakana. Sedaj vidim, da gre navzgor. Nisem daleč od uvrstitve v finale. Verjamem, da se bo v Planici vse poklopilo.«

Z novoletne tekaške turneje ste vi prišli v nedeljo. Kako ta teden potekajo treningi?

»V ponedeljek je bil počitek. Tri tekme na Tour de Skiju so bile kar izčrpavajoče, tudi psihično. V torek je že bilo nekaj fitnesa, krosa, od srede pa smo v Planici, tako da se bomo lahko čim bolje pripravili, testirali smuči. Bo ogromno dela, čim bolje bomo skušali naštudirati progo. Dobro je, da je v Planici tudi Nika Razinger, s katero sva bili na zadnji tekmi skupaj v polfinalu. Če tečeš za nekom, vidiš, kako vpliva zavetrje. Za obe je dobro, da trenirava skupaj. V teh dneh se da veliko naštudirati in na vsakem treningu je prisotna stoodstotna koncentracija.«

Kako vam ustrezajo nove proge v Planici?

»Generalka bo celinski pokal, kjer bo tudi konkurenca kar močna. Tujci veliko sprašujejo o tekmi svetovnega pokala v Planici, hočejo že prej poskusiti proge. Je kar velik interes. To je pozitivna stvar za Planico in na splošno za Slovenijo. Kar se tiče proge, v svetovnem pokalu lahkih ni. Težko progo naredi konkurenca. V Planici je težek zaključek. Po startu se spustiš, sledi ravninski del, znova vzpon, spust, zaključni vzpon na stadion in ciljna ravnina. To bo odločilno. Na koncu bo treba imeti dovolj moči. Vedno, ko je zaključek v vzpon in potem ciljna ravnina, je to kar težko. Tam se bo odločalo in tudi na to se bomo pripravljali.«

Kakšen bo načrt po celinskem pokalu?

»Čim bolj se spočiti. Skušala se bom čim bolj osredotočiti na tekmo svetovnega pokala. Vem pa tudi, da domača tekma prinaša določen pritisk in obveznosti.«

Kakšni so cilji? Skakalci so v Planici lestvico postavili visoko.

»Že večkrat sem slišala, da imajo skakalci skakalnice pod Poncami, mi pa proge pod Ciprnikom. Vmes je cesta in mi moramo postaviti svoje meje. Je pa res, da Planica ima svojo tradicijo, in vemo, kje je letvica. Vsem je jasno, da jo bo težko doseči. Glede na konkurenco in prevlado Norvežanov je vsako leto težje. V ta šport vlagajo neomejeno. Konkurirati njim je težko. Se pa ne predamo. Smo majhna ekipa, imamo pa veliko srce. Upam, da bomo to na domači tekmi lahko pokazali. Planica je naš dom, veliko tukaj treniramo čez poletje. Res sem vesela, da je ravno Planica dobila to tekmo. Doma dobiš nekaj odstotkov dodatne energije tudi za tekmo.«

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Jezersko / / 20:05

Praznovali z odprtjem lekarne

Občinski praznik na Jezerskem so praznovali z odprtjem lekarniške podružnice. Triindvajseta enota Gorenjskih lekarn je najmanjša na Gorenjskem in tudi v Sloveniji.

Objavljeno na isti dan


Tržič / ponedeljek, 20. oktober 2014 / 00:24

Gasilci upravičeno zadovoljni

Prostovoljno gasilsko društvo (PGD) Podljubelj je na nedavni slovesnosti tudi uradno prevzelo gasilsko vozilo GVC 16/15 s cisterno za 1500 litrov vode in za šest članov posadke.

Zanimivosti / ponedeljek, 20. oktober 2014 / 00:22

»Nagnetli« sta se jabolki srčaste oblike

Podbrezje – »Narava je nepredvidljiva in vedno znova poskrbi za kakšno presenečenje,« nam je napisala Milena Vovko iz Podbrezij in dodala sliko z domačega vrta, ki prikazuje, kako sta se »skupaj na...

Gospodarstvo / ponedeljek, 20. oktober 2014 / 00:21

Kampanja Kakovost nam je blizu

Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano je začelo promocijsko kampanjo Kakovost nam je blizu.

Zanimivosti / ponedeljek, 20. oktober 2014 / 00:21

Lonček za žejne

Ob domačiji Filipa Benceta v Dolini v Dovžanovi soteski je studenček, oskrbnik domačije Zdravko Dovžan - Matevžov pa je pristavil lonček, da popotniki niso žejni, saj v kraju gostilne (žal) že dolg...

Zanimivosti / ponedeljek, 20. oktober 2014 / 00:16

Do Dubrovnika brez polnjenja

Inovator Andrej Pečjak s Češnjice pri Podnartu je pretekli konec tedna s svojim električnim avtomobilom brez vmesnega polnjenja baterij z Bleda pripeljal v 726 kilometrov oddaljeni Dubrovnik.