Davčne blagajne tudi na kmetijah
Uporaba davčnih blagajn bo od sobote, 2. januarja, obvezna tudi za kmetije, ki vodijo poslovne knjige in morajo za dobavo blaga ali storitev izdajati račune.
Kranj – Kot pojasnjujejo v Kmetijsko gozdarski zbornici Slovenije, so zavezanke za izdajo računov s pomočjo davčne blagajne vse kmetije, ki vodijo poslovne knjige in morajo za dobavo blaga in storitev izdajati račune. To velja le v primeru plačevanja z gotovino, pri tem pa se za gotovino ne štejejo le bankovci in kovanci, ampak tudi plačila s plačilno ali kreditno kartico, čekom in podobno. Poslovne knjige vodijo kmetije, ki so se odločile, da bodo davčno osnovo za osnovno kmetijsko in osnovno gozdarsko dejavnost ugotavljale na podlagi dejanskih prihodkov in dejanskih odhodkov ali na podlagi dejanskih prihodkov in normiranih odhodkov; kmetije, ki opravljajo t. i. druge kmetijske dejavnosti, med katere sodijo pridelava sadik in okrasnih rastlin, intenzivna pridelava vrtnin, jagodičja in večletnih kultur na njivah, reja živali s pretežno kupljeno krmo ...; kmetije, ki se ukvarjajo z dopolnilno dejavnostjo, ter kmetije, ki so vključene v sistem za plačilo davka na dodano vrednost (DDV). Davčnih blagajn ne bo treba uporabljati kmetijam, ki so upravičene do pavšalnega nadomestila DDV, in kmetijam, ki izdajajo račune končnim potrošnikom, same pa so obdavčene po katastrskem dohodku.
V kmetijsko gozdarski zbornici ocenjujejo, da se je število kmetij, ki so morale ugotavljati davčno osnovo za osnovno kmetijsko in osnovno gozdarsko dejavnost na podlagi dejanskih prihodkov ter dejanskih ali normiranih odhodkov, po ukinitvi obveznega računovodstva za kmetije z več kot 7500 evrov dohodkov iz osnovne dejavnosti zmanjšalo za dve tretjini – na nekaj več kot 1500, kmetij, ki so zavezanke za DDV, pa naj bi bilo okrog 3700.