Planinske koče pozimi
Kar tri četrtine oskrbovanih planinskih koč v Sloveniji je odprtih tudi v zimskih mesecih, večinoma ob koncih tedna in praznikih.
Kranj – Lepo zimsko vreme je v minulih dneh še bolj kot po navadi vabilo v gore, in čeprav naj bi se v teh dneh precej ohladilo, številni nameravajo v gorah preživeti tudi zadnje dni leta. Na Planinski zvezi Slovenije ob tem znova opozarjajo, da se je v gore treba podati s primerno opremo in informacijami.
Od skupno 163 oskrbovanih planinskih koč jih je v zimskih mesecih odprtih 123, večinoma ob koncu tedna in praznikih, stalno odprtih pa je 56, od tega 26 vse dni v zimskih mesecih, 30 pa vse dni razen ob ponedeljkih ali torkih. Planinske koče v visokogorju so pozimi večinoma zaprte, vse leto pa ostaja odprtih deset planinskih koč I. kategorije, med drugimi tudi Dom na Komni, Koča na Kriški gori, Kamniška koča na Kamniškem sedlu, Planinski dom na Kališču in Roblekov dom na Begunjščici.
Oskrbniki v teh dneh pričakujejo nekoliko povečan obisk, a marsikje opozarjajo, da za silvestrovanje ni več prostora. »Oktobra in novembra je bil obisk dober, decembra je bilo planincev sicer manj čez teden, ob lepih koncih tedna pa je bil obisk nadpovprečen. Dom je odprt vsak dan tudi med prazniki, a za organizirano silvestrovanje so vsa mesta že zasedena,« pravi Herman Uranič, zimski oskrbnik Doma na Komni. Triglavski dom na Kredarici je v zimskih mesecih sicer uradno zaprt, a se je v sicer neogrevanih prostorih vseeno mogoče odpočiti. Stalno odprt in oskrbovan je pozimi Planinski dom Tamar, Erjavčeva koča na Vršiču pa je med prazniki – od 25. decembra do 6. januarja – odprta vsak dan, v nadaljevanju zime pa ob koncih tedna.
Z odličnim obratovanjem se to zimo lahko pohvalijo koče v sredogorju, na primer Planinski dom na Zelenici, ena osrednjih zimskih postojank planincev v Karavankah. »Sodobno opremljen dom ima prijazne oskrbnike in med drugim nudi brezplačno izposojo gorniške opreme. Lani smo imeli trideset odstotkov več prometa kot leto prej, letos bo zagotovo za petino več kot lani, kar je kazalnik našega dela in truda,« pravi gospodar in vodja gorniškega učnega centra na Zelenici Stanko Koblar, zadovoljen z nadpovprečnim novembrskim obiskom. Tudi decembra je na Zelenici, kjer je dom stalno odprt od petka opoldne do nedelje zvečer, med prazniki pa vse do 3. januarja zvečer, živahno – pripravljajo namreč tečaje zimskega gorništva, zaključke in srečanja alpinističnih odsekov in planinskih društev, tabore za otroke in tudi silvestrovanje.
Nadpovprečno je decembra zaradi ugodnega vremena obiskana tudi Velika planina, na katero se je mogoče povzpeti peš ali pripeljati z nihalko in dvosedežnico. »Obiskovalci trenutno potrebujejo le običajno planinsko opremo, sicer pa nas obišče več izletnikov kot planincev. Z obiskom med koncem tedna smo zadovoljni, med tednom pa pridejo le posamezni obiskovalci, čeprav je po navadi sončno in brez vetra. Vse leto imamo odprto vsak dan, prav tako bo med prazniki, zato dobrodošli,« vabi oskrbnik Domžalskega doma na Mali planini Lojze Ovijač.
Ne pozabite na dereze in cepin!
Čeprav v gorah ni veliko snega, velja velika previdnost. »V sredogorju in visokogorju je kopno in prevladujejo jesenske razmere. Ne smemo mimo tega, da marsikje leži sneg, ki pokriva tudi planinske poti, ali pa je pot ledena. Še posebej nevarna so nižja območja, kjer je led pokrit z listjem. Poleg opreme, ki jo moramo vedno imeti v nahrbtniku, vanj obvezno sodijo tudi dereze in cepin, saj lahko le z njihovo pomočjo varno prečimo poledenelo območje. Zavedati se moramo, da se ob za ta čas relativno visokih temperaturah v gorah razmere lahko hitro spremenijo. Zato neprimerna oprema, neznanje uporabe opreme in ne dovolj topla oblačila niso izgovori, da je v gorah trenutno malo snega ali pa so določene poti skoraj kopne,« opozarja gorski reševalec in strokovni sodelavec PZS Matjaž Šerkezi.