Zvon za vse lepe želje
Tradicionalni božično-novoletni potop blejskih potapljačev, tokrat že dvajseti po vrsti, je v Veliki Zaki na Bledu na božični večer z legendo o potopljenem zvonu ponovno pričaral pravo pravljično vzdušje.
Bled – Legenda o potopljenem zvonu ostaja dogodek, ki ob Blejsko jezero še vedno pritegne zelo veliko obiskovalcev vseh generacij. Za prijetno razpoloženje veselega božičnega večera je poskrbel Božiček, ki je otroke razveselil z darili na stojnicah, k čarobnosti so prispevali še člani skupine Čupakabra z žongliranjem s svetlobnimi predmeti, s svojim glasom pa sopranistka Janja Hvala, ki je zapela Sveto noč v treh različnih jezikih, nato pa so obiskovalci lahko prisluhnili legendi o potopljenem zvonu.
Legenda pripoveduje o nastanku zvončka želja na Blejskem otoku in se med letom ohranja z zvonjenjem in dobrimi željami v otoški cerkvi. Na božični dan pa Društvo za podvodne dejavnosti Bled v sodelovanju s Turizmom Bled in blejskimi pletnjarji pričara dvig osvetljenega zvona z dna jezera na gladino, ki vsako leto znova navduši. Tudi letos se je tako zbralo nekaj tisoč obiskovalcev, ki so ob tem lahko spoznali zgodbo o tem zvončku, ki ga je leta 1534 vlil Franziskus Patavinus v italijanski Padovi. Nekako v tem času naj bi na Blejskem gradu živela mlada neutolažljiva vdova, ki so ji moža ubili razbojniki, njegovo truplo pa vrgli v jezero. Zbrala je vse svoje srebro in zlato ter dala vliti zvonček za kapelo na otoku v spomin vsem žalostnim in nesrečnim. A ko so ga peljali na otok, se je razbesnel hud vihar in ga potopil z ladjico in čolnarji vred. Tako naj bi se še dandanes v jasnih nočeh oglašal iz globin. Obupana vdova pa je po tej nesreči prodala vse svoje imetje, izkupiček darovala za novo cerkev na otoku, sama pa stopila v samostan v Rimu. Po njeni smrti je sam papež posvetil nov zvon in ga poslal na Blejski otok. Če gre verjeti legendi, potem se vsakomur, ki pozvoni s tem zvonom in svojo željo sporoči usmiljeni »gospe z jezera«, želja tudi izpolni.
Za konec so potapljači iz vse Slovenije ter tudi iz tujine v soju bakel zaplavali okrog okrašene novoletne jelke v vodi - s temperaturo okoli ledišča - in tako na simboličen način vsem zaželeli vse dobro v novem letu. Idejo o božičnem potopu so blejski potapljači prenesli z avstrijske Koroške, kamor so jih pred tem že nekajkrat povabili njihovi kolegi, s katerimi so sodelovali na področju zaščite in reševanja. Božični potop so tako prvič opravili že leta 1996, kasneje pa so prireditev dopolnili še z legendo o potopljenem zvonu, kar ohranjajo še danes.