Judje praznujejo praznik luči
V Sloveniji živi uradno okrog 150 Judov, neuradno pa še nekaj več. Gorenjsko so le redki izbrali za svoje bivališče.
Robert Waltl, član vodstva Judovske skupnosti v Sloveniji in vodja Mini teatra, je povedal, da živi v Sloveniji uradno okrog 150 Judov, v resnici pa jih je več. Gorenjsko so Judje le redko izbrali za svoje bivališče. Pred drugo svetovno vojno je živelo na ozemlju sedanje Slovenije od 750 do 800 Judov. Blizu 600 jih ni dočakalo konca vojne, saj so bili žrtve holokavsta. Po vojni se jih je nad 50 preselilo v Izrael.
Ljubljana – Judovski kulturni center v Ljubljani in Judovska skupnost Slovenije, ki imata sedež v Mini teatru na Križevniški ulici v Ljubljani, izraelsko veleposlaništvo v Ljubljani in Mini teater so v nedeljo zvečer vabili na Križevniško ULICO na prižiganje luči ob začetku letošnjega judovskega praznika luči imenovanega hanuka. Ta je eden pomembnejših judovskih praznikov, ki ga po hebrejskem koledarju Judje praznujejo med koncem novembra in koncem decembra. Judovski rabin na hanukiji menori, svečniku z devetimi kraki, najprej prižge srednjo najmanjšo svečo prižigalko, z njo pa še ostalih osem sveč. Te sveče se namreč po judovski zapovedi smejo prižigati le s svečo prižigalko. Praznik luči hanuka je spomin na ponovno judovsko zavzetje izraelskega templja leta 165 pred našim štetjem, ko so Makabejci oziroma Judje v sedem let trajajočih makabejskih vojnah premagali Grke in Asirce. Zgodba pripoveduje, da so se Judje vrnili v popolnoma uničen in onečaščen tempelj, da bi tam prižgali ogenj, vendar je bilo oljčnega olja le za en dan. Zgodil se je čudež. Olja je bil nenadoma dovolj za osem dni. Zato je hanuka praznik luči in spomin na čudež, ne pa slavje vojni in zmagi.
Svečanega prižiganja luči so se udeležili številni člani judovske skupnosti v Sloveniji in Ljubljančani ter gostje, med katerimi so bili nekdanji predsednik republike dr. Danilo Türk, ljubljanski župan Zoran Jankovič in ljubljanski pomožni škof dr. Franc Šuštar. Dobrodošlico in zahvalo za udeležbo so jim izrekli predstavniki Judovske skupnosti v Sloveniji Robert Waltl, Polona Vetrih in Igor Vojtic ter častni konzul Izraela v Sloveniji Roman Lisec. Sveče je po judovskem običaju od desne proti levi prižigal judovski rabin Ariel Haddad, pri čemer so mu pomagali posamezni člani judovske skupnosti. Med njimi je bila tudi 84-letna Erika Fürst iz Murske Sobote, edina še živa prekmurska Judinja, ki je preživela holokavst v koncentracijskem taborišču Auschwitz. Prižiganju luči je sledil kulturni program v Mini teatru.
Za praznik hanuke postrežejo Judje z jedmi, povezanimi z oljem, na primer s krofi.