
V kašči dve razstavi
V Kašči v Škofji Loki so v petek odprli prenovljene prostore Galerije Franceta Miheliča. Z novo postavitvijo zbirke Miheličevih del so v drugi razstavi soočili aktualno likovno ustvarjalnost na Loškem.
Letos mineva dvajset let, odkar je eden najpomembnejših slovenskih slikarjev France Mihelič (1907–1998) del svojega likovnega opusa podaril rodnemu mestu Škofja Loka. Leta 1995 je zbirka svoje mesto našla v srednjeveški Kašči, kjer sta za razstavišče poskrbela škofjeloška občina in Obrtna zbornica Škofja Loka ter jo v sodelovanju z velikim poznavalcem Miheličevega življenja in dela dr. Lojzetom Gostišo umestila v prvo in drugo nadstropje poslopja. V Loškem muzeju, skrbniku zbirke in galerije, so ob okrogli obletnici oba osrednja prostora nekoliko prenovili, ju posodobili ter namenili novima postavitvama odslej dveh zbirk.
Prvi znamenji prenove galerije smo lahko zasledili že na stopnišču, kjer je na ogled edina Miheličeva tapiserija (izdelana po slikarski predlogi), ki jo hranijo v Loki, ter ob vhodu v galerijski prostor v drugem nadstropju, kjer izvemo nekaj najpomembnejših podatkov o slikarju. Kot je uvodoma povedala direktorica muzeja Saša Nabergoj, so prenovo financirali z lastnimi sredstvi. »V zgornjem nadstropju sta nov izbor vrhunskih Miheličevih stvaritev pripravila kustosa Boštjan Soklič in Barbara Sterle Vurnik, v spodnjem nadstropju pa smo pripravili nekakšen dialog članov škofjeloškega Združenja umetnikov z umetnikom, ki je marsikateremu izmed njih bil učitelj na akademiji,« je povedala Nabergojeva in dodala, da so izbor del pripravili loški umetniki sami, v muzeju pa so poskrbeli, da je ob delu tudi krajša predstavitev vsakega izmed njih, tudi v angleškem jeziku.
O obeh razstavah je spregovoril kustos Loškega muzeja Boštjan Soklič: »Prenove Miheličeve zbirke sem vesel iz treh razlogov. S tem smo galerijo, ki sicer ni idealno razstavišče umetniških del, kljub vsemu uspeli približati evropskim standardom, s tem smo na najlepši način še enkrat znova počastili spomin na slikarja, ki je premikal mejnike umetnosti na Slovenskem, hkrati pa smo z drugo razstavo pripravili tudi primerjavo med njegovimi deli in deli škofjeloških umetnikov kasnejših generacij.« V zbirki je sicer 59 del, med njimi je raznolik nabor del v akrilni tehniki pa tudi risb, grafik in tapiserija. Tokrat razstavljenim nekaj več kot tridesetim delom so dodani še panoji, na katerih so predstavljene skenirane risbe, skice in litografije iz doslej neznane zasebne zbirke. »Gre za dela iz let 1934–1936, ko je France Mihelič služboval v Kruševcu, za dokumentiranje pa nam jih je posodil zasebni zbiratelj,« je še povedal Soklič in se ob tem zahvalil tudi Miheličevim sorodnikom, sinu Francetu Miheliču ter hčerama Maji Dolanc in Alenki Puhar, za sodelovanje pri pripravi razstave.
Razstavi je odprl škofjeloški župan Miha Ješe, ki je dogodek med drugim označil tudi za odličen start v novo ero – odkar imajo prometno obvoznico 'osvobojenega' – Spodnjega trga. Prepričan je, da bo tudi Kašča odslej pogosteje obiskana in se bodo v njej odvijalo še več različnih kulturnih dogodkov.