Sodstvo deluje resno in odgovorno
Število nerešenih pomembnejših zadev se je letos znižalo za sedem odstotkov, so ob nedavni konferenci dobrih praks v sodstvu navedli na vrhovnem sodišču.
Brdo pri Kranju – Predsednik vrhovnega sodišča Branko Masleša je ob uvodu v šesto konferenco dobrih praks v sodstvu, ki je prejšnji teden potekala na Brdu pri Kranju, povedal, da sodstvo svoje poslanstvo jemlje resno in odgovorno. Sodstvo je tako kot profesionalna organizacija za državljane znalo definirati bistveno in se ni izgubljalo v nepomembnostih, ki po nepotrebnem zamegljujejo presojo in ovirajo izpolnjevanje zastavljenih ciljev, je poudaril.
Letos se je število pomembnejših nerešenih zadev na slovenskih sodiščih dodatno znižalo za sedem odstotkov, ostalih zadev pa za 24 odstotkov, s čimer se pričakovani časi reševanja zadev še skrajšujejo. Število sodnikov se je do konca novembra znižalo na 912, kar je za 17 odstotkov manj kot pred osmimi leti. S tem je bilo doseženo razmerje 44 sodnikov na 100 tisoč prebivalcev, do leta 2020 pa načrtujejo zmanjšanje še za 42 sodnikov. »Rezultati so sad premišljene in dolgoročne politike upravljanja, ki je terjala tudi urejanje zatečenega stanja, ki so se mu številni v preteklosti raje izogibali. Med osnovna upravljavska načela sodstva sedaj sodijo načela pravične poslovne kulture, vztrajanje, da se vsako opravilo izvaja na najnižji možni ravni kompetenc, ter merjenje in upravljanje poslovne uspešnosti,« ocenjujejo na vrhovnem sodišču. Tovrsten pristop je sodstvu omogočil, da kot temeljno srednjeročno prioriteto določi večplastno izboljšanje kakovosti sojenja, še dodajajo.