Kriminalisti preiskovali Sazas
V sredo so kriminalisti v preiskavi sumov nezakonitosti v združenju Sazas potrkali tudi na vrata predsednika njegovega upravnega odbora Matjaža Zupana.
Kranj – Kriminalisti so v sredo na šestih lokacijah na območju ljubljanske, kranjske in celjske policijske uprave izvedli hišne preiskave, v katerih so iskali dokaze za podkrepitev sumov nezakonitosti v združenju za zaščito avtorskih pravic skladateljev in avtorjev Sazas. Hišna preiskava je potekala tudi na domu Kranjčana Matjaža Zupana, predsednika upravnega odbora združenja Sazas, med preiskovanci pa naj bi bil tudi Tomaž Grubar. Na Policijski upravi Ljubljana so pojasnili, da preiskujejo morebitna kazniva dejanja zlorabe položaja ali zaupanja pri gospodarski dejavnosti, izneverjanju in pranju denarja. Kriminalisti, ki sumijo, da so osumljenci zlorabili svoj položaj pri opravljanju gospodarske dejavnosti, so predkazenski postopek začeli na podlagi prijave državnega organa iz leta 2014, preiskavo pa usmerja specializirano državno tožilstvo. Pridržali niso nikogar, so še sporočili. Neuradno naj bi prijavo podal Urad RS za preprečevanje pranja denarja.
Očitki o številnih nepravilnostih so na Sazas in njegovega prvega moža Matjaža Zupana, nekdanjega pevca skupine California, leteli že dlje časa. Govorilo se je o nepravilni porabi denarja, neupravičenih izplačilih dnevnic, potnih stroškov in tudi nepravilnosti pri nakupu nepremičnine v Trzinu, kjer ima Sazas sedež. Pod drobnogledom kriminalistov je bilo tako v sredo tudi podjetje Stroka v Radljah ob Dravi, saj naj bi Sazas prek nakazil Stroki prelival denar do nekaterih vidnih članov.
V Sazasu zatrjujejo, da poslujejo transparentno in gospodarno ter v skladu z računovodskimi standardi, ne nezadnje jih vsako leto pregleduje pooblaščeni neodvisni finančni strokovnjak, ki nikoli ni ugotovil nepravilnosti. »V kriminalistični preiskavi na sedežu združenja Sazas ni bilo ugotovljenih nepravilnosti, zato ostro zavračamo vsakršna namigovanja na »zlorabo položaja odgovornih pri opravljanju gospodarske dejavnosti,« so poudarili v sporočilu za javnost, ki ga je podprl tudi Sindikat glasbenikov Slovenije. Vse poslovne odločitve Sazasa so sprejete s strani najvišjih kolektivnih organov združenja: na upravnem odboru ter na zboru članov, vse odločitve pa preverja še nadzorni organ združenja, zato do nepravilnosti pri poslovanju ne more priti, so zapisali. Kot poudarjajo, jim nepravilnosti ne očitajo glasbeniki, saj je bilo iz naloga za preiskavo razvidno, da obtožbe izhajajo iz navedb Lea Oblaka, lastnika največje komercialne radijske mreže Infonet, in podatkov Zavoda IPF. »Leo Oblak, ki prek svojih podjetij lastniško obvladuje največjo komercialno radijsko mrežo, je sistematični kršitelj avtorske pravice in neplačnik avtorskega nadomestila. Nezakonito uporablja zaščiten glasbeni repertoar tako slovenskih kot tujih avtorjev. Največji neplačniki avtorskih nadomestil so tudi največji oglaševalci v slovenskem medijskem prostoru, ki plačujejo oglase tako radijskim postajam ter komercialnim televizijskim postajam,« zatrjuje vodstvo Sazasa, kjer so prepričani, da se prav tu skriva interes konsistentne javne diskreditacije poslovanja združenja Sazas in njegovega vodstva. »Ni naključje, da dogodki sovpadajo s časom spreminjanja avtorske zakonodaje, na katero zaradi svoje kapitalske moči vplivajo uporabniki, in ne avtorji, katerih pravice in interes bi zakon moral uveljaviti. Na potezi je država, da približa kolektivno uveljavljanje pravic evropsko primerljivemu,« so še poudarili.