Odprta vrata podjetja Plastkom
V jeseniškem podjetju Plastkom so na dnevu odprtih vrat prikazali, kako poteka predelava odpadnih sveč. Letno jih predelajo okrog 1300 ton.
Jesenice – Jeseniško podjetje Plastkom je eno od dveh v državi, ki se ukvarja s predelavo odpadnih sveč. Delujejo od leta 2010, opravljajo pa predelavo odpadnih sveč iz polovice države, konkretneje iz zahodnega dela. Letno predelajo okrog 1300 ton sveč, je na sredinem dnevu odprtih vrat podjetja povedala direktorica Mojca Korbar. »Najbolj smo veseli, če je dovoz reden, tako da sveče predelujemo sproti, mesečno od sto do sto dvajset ton,« je dejala. Več odpadnih sveč v predelavo dobijo seveda novembra in decembra, ko komunalna podjetja po prvem novembru, ki je »vrhunec sezone« za prižiganje nagrobnih sveč, začnejo prazniti zabojnike za odpadne sveče na pokopališčih.
In kako poteka postopek predelave? Sveče na traku najprej presortirajo in odstranijo druge odpadke, ki se najdejo med svečami. Potem ločijo parafinske sveče od elektronskih. Parafinske gredo naprej v stroje, najprej v trgalec, nato pa v mline, kjer se plastika zmelje. Letos so z lastnim znanjem in inovativnostjo postavili nov mlin, ki omogoča zelo fino mletje in je trenutno zagotovo ena od največjih konkurenčnih prednosti podjetja. Za tako predelano plastiko imajo znane kupce, največjega v Nemčiji, so jo pa v preteklosti izvažali tudi drugam, celo na Kitajsko. Vosek predelajo posebej, glavni kupec parafina je nemški in ga uporablja za izdelavo prižigalnikov za peči. Prav tako ločijo pokrovčke, železne oddajo Dinosu, kjer jih predelajo v surovino za jeklarsko industrijo, aluminijaste pa prevzame podjetje iz Maribora. Več dela pa imajo z elektronskimi svečami, kjer morajo ročno ločiti pokrovček, ki ga edinega lahko predelajo. Ostale dele (baterije in PET-ohišje) pa morajo oddati pooblaščenim podjetjem v posebno predelavo.
V podjetju je ta čas dvanajst zaposlenih, ki delajo v dveh izmenah, so pa večinoma domačini z Jesenic in okolice. Po besedah direktorice je poslovanje podjetja stabilno, večjih težav z dovozom odpadnih sveč ali s plačili pa letos k sreči nimajo.
Sistem ravnanja z odpadnimi svečami sicer ureja posebna uredba, za prevzem polnih zabojnikov sveč in oddajo v predelavo skrbijo štiri podjetja, ki delujejo v sklopu tako imenovanih shem. Plastkom ima pogodbi o predelavi sklenjeni s podjetjema Interseroh in Sveko.