
Terjajo devet milijonov
Celjski Ercel-Inženiring zaradi nezmožnosti gradnje počitniških hiš na območju Jasne od Občine Kranjska Gora zahteva 9,3 milijona evrov.
Kranj – Na kranjskem okrožnem sodišču so v četrtek začeli obravnavati gospodarski spor, v katerem podjetje Ercel-Inženiring od Občine Kranjska Gora zahteva odškodnino v višini 9,3 milijona evrov, kar je več od enoletnega proračuna v Kranjski Gori. Celjsko gradbeno podjetje je namreč leta 2012 vložilo tožbi, v katerih zahteva odškodnino zaradi nezmožnosti gradnje 20 počitniških hiš na območju Jasne v letih 2007 in 2008, saj jim ni bilo izdano gradbeno dovoljenje, ker omenjeno območje ni bilo opremljeno z zadostnim javnim vodovodom za takšno gradnjo.
Kot pojasnjujejo na občini, so sicer tedaj podjetju v podpis ponudili urbanistično pogodbo, po kateri bi samo zgradilo manjkajoč vodovod, vendar do pospisa pogodbe ni nikdar prišlo, poleg tega pa Ercel-Inženiring niti ni imel pravice graditi na tem zemljišču, saj ni bil njegov lastnik. Občina sicer odškodninskima zahtevkoma v celoti nasprotuje. Neuspešen je bil tudi četrtkov poskus poravnave. Po mnenju župana Janeza Hrovata in pooblaščenca občine Marka Klofutarja gre za neosnovani in špekulativni tožbi. »Sodišče je oprostilo plačila sodne takse podjetju, ki je očitno slamnato in čaka le še na izid tožbe. Čudno, da se ni odločilo še za višjo tožbo,« je ob odhodu s sodišča ocenil župan.
Pooblaščenec celjskega podjetja Aleksander Petrovič je sicer sodnici Mariji Bakovnik pojasnil, da so zahtevka vložili zaradi kršitve 194. člena zakona o varstvu okolja v zvezi s pravilnikom o oskrbi s pitno vodo, zavajanja in kršitev načel obligacijskega zakonika ter kršitev določb zakona o graditvi objektov v zvezi z zavajanjem pri izdaji lokacijske informacije. Odvetnik je zanikal tudi navedbe o špekulativni tožbi, češ da je občina tista, ki želi špekulirati in z visoko sodno takso preprečiti tožeči stranki, da svojo pravico poišče na sodišču.
Župan Hrovat je v četrtek še poudaril, da bi izguba tožbe za občino pomenila velik finančni udarec oziroma zaustavitev vseh občinskih investicij vsaj za nadaljnjih pet let. Ob tem je dodal, da bodo sprožili postopek zoper nekdanjega župana Jureta Žerjava, če bi se morda izkazalo, da je občina vendarle naredila napako in je dolžna plačati odškodnino.
Sojenje se bo nadaljevalo 12. februarja, ko bodo zaslišali tudi prve priče, je napovedala sodnica Bakovnikova.