Pred božičem na referendum
Volivci bodo na referendumu 20. decembra odgovarjali na referendumsko vprašanje: Ali ste za to, da se uveljavi zakon o spremembah in dopolnitvah zakona o zakonski zvezi in družinskih razmerjih, ki ga je sprejel državni zbor na seji dne 3. marca 2015?
Kranj – Marca je državni zbor sprejel novelo zakona o zakonski zvezi in družinskih razmerjih, s katero je zakonska zveza določena kot življenjska skupnost dveh oseb ne glede na spol. Nasprotniki zakonodaje, ki izenačuje istospolne partnerske zveze z zvezo moškega in ženske, združeni v koalicijo Za otroke gre, so zbrali podpise za referendum, s katerim bi spremembe razveljavili. Potem ko so dlje časa trajale polemike o tem, ali je referendum sploh dopusten v primeru, ko gre za človekove pravice, je o tem razsojalo ustavno sodišče in na koncu je referendum dopustilo. Za dan izvedbe referenduma je tako določena nedelja, 20. decembra.
V kampanji pred referendumom o noveli zakona o zakonski zvezi tokrat sodeluje rekordno število organizatorjev, saj se jih je na državno volilno komisijo prijavilo kar 39. Med njimi so vse parlamentarne in sedem zunajparlamentarnih strank, ostali organizatorji so društva, združenja, gibanja, zavodi, organizacije, posamezniki in tudi pobudniki referenduma koalicija Za otroke gre.
O družinskem zakoniku so volivke in volivci enkrat že glasovali, in sicer pomladi leta 2012, ko je bila udeležba nekaj več kot 30-odstotna, družinski zakonik pa je padel, ker je zanj glasovalo 45, proti pa dobrih 55 odstotkov volivcev. Vmes se je spremenila ustava, kjer je sedaj zapisano, da mora za to, da bi bil zakon na referendumu zavrnjen, proti njemu glasovati večina vseh udeležencev referenduma in najmanj petina vseh volivcev. To je okoli okrog 350 tisoč volivcev, proti družinskemu zakoniku leta 2012 pa je glasovalo okoli 280 tisoč volivk in volivcev.