Policisti zaostrili stavko
Razočarani nad stališči ministrstva za finance so se v policijskih sindikatih odločili, da stavko še zaostrijo. Premier Miro Cerar na obisku pri vodilnih ameriških tehnoloških podjetjih.
Premier na delovnem obisku v ZDA
Premier Miro Cerar se je ta teden skupaj s predstavniki slovenskega gospodarstva odpravil na delovni obisk ZDA, katerega namen je predstaviti prednosti za ameriška vlaganja v slovensko gospodarstvo. V minulih dneh se je tako sestal že s člani Evropsko-ameriške zbornice, nato je skupaj s slovenskimi gospodarstveniki obiskal vodilna tehnološka podjetja v ZDA, kot so IBM, EMC, Oracle, Cisco, Microsoft in Tesla. Z nekaterimi je podpisal tudi posebne memorandume ali sporazume.
Pogajanja prekinili do vrnitve Cerarja
Policijska stavka, ki se je začela 18. novembra, se še nadaljuje, včeraj so se v stavkovnem odboru obeh policijskih sindikatov celo dogovarjali o njeni zaostritvi. V sredo so namreč zaradi nasprotovanja predstavnikov ministrstva za finance pogajanja z vlado do nadaljnjega prekinili. Po navedbah predstavnikov sindikatov finančno ministrstvo zahteva, da policija sredstva za realizacijo zavez iz sporazumov, kar poskušajo doseči s stavko, poišče znotraj proračunskih sredstev, ki so namenjena materialnim stroškom. Ker pa so to sredstva za nujno potrebno opremo in za izvajanje zakonskih obveznosti policije, v ta predlog sindikata ne bosta privolila. Za vodstvo ministrstva za notranje zadeve in policije je takšno stališče ministrstva za finance, ki negira veljaven in jasen sklep vlade, nesprejemljivo, zaradi česar se pogajanja do vrnitve predsednika vlade Mira Cerarja iz ZDA ne bodo nadaljevala, so zapisali v sporočilu za javnost. Policijska sindikata zahtevata uresničitev zavez preteklih vlad v različnih dogovorih in stavkovnih sporazumih, med drugim tudi povečanje plač policistov za 35 odstotkov in izplačilo presežnih ur.
Pomanjkljiva požarna zaščita
Ministrstvo za zdravje je v sredo podalo predlog za kazenski pregon zoper izvajalca družbo SCT v stečaju in odgovornega nadzornika IBE Ljubljana zaradi nepravilnosti pri gradnji Onkološkega inštituta v Ljubljani. Ob izgradnji nadomestnega vodovodnega sistema, ki bo končana do konca marca, so namreč ugotovili, da je bila aktivna požarna zaščita ob gradnji Onkološkega inštituta izvedena v neskladju s predpisi na področju požarne varnosti, so sporočili z ministrstva.
Višje sodišče zavrnilo Janševo pritožbo
Višje sodišče v Ljubljani je zavrnilo pritožbo Janeza Janše na sklep prvostopenjskega sodišča o zavrženju zadeve Patria zaradi zastaranja, je ta teden javno sporočil predsednik SDS. Sodišče je odločilo, da je bila pri odločitvi o zastaranju zadeve izkazana kršitev zakona o kazenskem postopku, ker pa je kršitev podana v korist obdolženega, se ta v svojo škodo ne more pritožiti. Janša, ki si želi vsebinsko sodbo, s to odločitvijo ni bil zadovoljen. »Murgle se spet norčujejo iz prava,« je tvitnil.
Podobne ugotovitve KPK glede Jankoviča
Komisija za preprečevanje korupcije je tudi v ponovljenem nadzoru premoženjskega stanja ljubljanskega župana in predsednika Pozitivne Slovenije Zorana Jankovića ugotovila, da za 208.000 evrov transakcij na njegovih računih ugotavlja izrazita korupcijska tveganja. Po ugotovitvah KPK je Janković od nastopa županske funkcije večkrat kršil zakon o preprečevanju korupcije, prav tako ni pravočasno sporočal podatkov o svojem premoženjskem stanju. KPK, tedaj še pod vodstvom Gorana Klemenčiča, je tudi v prvem nadzoru prišel do podobnih ugotovitev. Ljubljanski župan je že napovedal, da se bo v zvezi s poročilom znova obrnil na sodišče.
V reševanje Tuša tudi vlada
V reševanje trgovske družbe Tuš, ki se tudi po letih prestrukturiranja utaplja v dolgovih, se je sedaj vključila še vlada. Z namenom priprave strokovnih izhodišč za vzpostavitev stabilne verige med dobavitelji in potrošniki v Sloveniji je namreč oblikovala medresorsko delovno skupino, katere delovanje bi lahko ublažilo tudi posledice morebitnega prenehanja poslovanja celjskega trgovca. Delovna skupina preučuje tudi možnost oblikovanja potrošniške zadruge. Skupina Tuš sicer bankam dolguje skoraj 400 milijonov evrov, matična trgovska družba Engrotuš pa je lani prvič po letu 2005 ustvarila manj kot 500 milijonov evrov prihodkov – 487,35 milijona evrov prihodkov. Iz poslovanja naj bi Engrotuš ustvaril samo 2,52 milijona evrov dobička pred obdavčitvijo, medtem ko je imel lani skupaj za 225,62 milijona evrov vseh obveznosti. Glavnina obveznosti je sicer na družbi Tuš Nepremičnine.