Vse manj primernih služb
Ob praznovanju sedemdesetletnice delovanja so v Osnovni šoli Jela Janežiča pripravili okroglo mizo z naslovom Vključevanje oseb s posebnimi potrebami na trg dela.
Škofja Loka – Z okroglo mizo so želeli odpreti razpravo o možnostih zaposlitve, ki so na voljo absolventom osnovnih šol s prilagojenim programom. Spregovorili so o povsem konkretnih težavah, s katerimi se na trgu dela srečujejo bivši učenci OŠ Jela Janežiča in njihovi starši na eni strani ter delodajalci na drugi.
Že uvodoma so ugotavljali, da prehod mladih oseb s posebnimi potrebami po končanem šolanju na trg dela ni urejen in tako ostajajo doma. Zato bi bilo treba odpraviti ovire, da bi zmanjšali veliko brezposelnost med temi mladimi, so poudarili. Mladi sami so ob tem povedali, da se nimajo na nikogar obrniti, saj jim na zavodu za zaposlovanje že vnaprej dajo vedeti, da jim ne bodo iskali službe. Nevenka Ropret iz kranjske območne službe Zavoda za zaposlovanje je opozorila, da je največja težava pri njihovem zaposlovanju preveč storilnostno naravnana družba, zato si nihče ni pripravljen vzeti časa za njihovo uvajanje. Janja Kozjek iz Domela je dodala, da je težava tudi v tem, da se vsa dela v proizvodnji avtomatizirajo in posledično zahtevajo več znanja, zato težko najdejo primerno zaposlitev za osebe s posebnimi potrebami. Pozitivno izkušnjo zaposlovanja teh oseb je predstavila ravnateljica Vrtca Škofja Loka Janja Bogataj, pri čemer se delo zanje najde predvsem v pralnici in kuhinji vrtca. Kot zelo pridne, točne in prizadevne delavce je osebe s posebnimi potrebami označila Suzana Bohorč iz podjetja za usposabljanje in zaposlovanje invalidov Želva. Ne glede na vse našteto pa je praktično nemogoče dobiti delo, je svojo izkušnjo opisala Milena Kejžar, mama enega od učencev OŠ Jela Janežiča. Z uspešno zgodbo je pogovor zaokrožila prav tako nekdanja učenka te šole Mojca Žagar, ki je že štiri leta redno zaposlena v čistilnici.