Vlada si je premislila
Vlada je odstopila od predlagane mini davčne reforme, saj so se nanjo tako gospodarstvo kot sindikati odzvali negativno. Odlikovanje zlati red za Slovensko karitas.
Vlada bo počakala z davčnimi spremembami
Vlada se je ta teden odločila, da zaradi negativnih odzivov letos še ne bo predlagala davčnih sprememb, ki so bile do konca prejšnjega tedna v javni obravnavi. Finančno ministrstvo je v osnutku t. i. mini davčne reforme predlagalo ugodnejšo davčno obravnavo izplačila dohodkov delavcem za uspešnost, hkrati pa bi se zmanjšale nekatere olajšave. Po besedah finančnega ministra Dušana Mramorja so bili vsi odzivi na osnutek davčnih sprememb razmeroma negativni, praktično vsi si želijo ohranitev olajšav, sindikati pa tudi zelo nasprotujejo predlaganemu nagrajevanju uspešnosti, saj v tem primeru ne bi bilo dvostranskih dogovorov med delodajalci in zaposlenimi. Največ nasprotovanja so bile deležne predlagane spremembe pri obdavčitvi kapitalskih dobičkov, po katerih se stopnja davka za dobičke iz kapitala ne bi nič več postopno zniževala, ampak bi ves čas znašala 25 odstotkov. »Vzeli si bomo čas in iskali rešitve, ki bi bile sprejemljive tudi za gospodarstvo,« je napovedal minister in opozoril, da so davčne spremembe pripravili zaradi gospodarstva, vendar pa javnofinančne konsolidacije, h kateri se je Slovenija zavezala do leta 2020, ni mogoče doseči le z zniževanjem davkov. Zavrnil je tudi očitke predstavnikov gospodarstva, da vlada ne spoštuje socialnega sporazuma, saj da je v njem zapisano, da se bo pri davčnih spremembah iskalo prestrukturiranje davkov. Gospodarstvo vladnemu predlogu mini davčne reforme nasprotuje, ker mu ta namesto obljubljene razbremenitve prinaša dodatne obremenitve, so bili prejšnji teden enotni generalni direktor Gospodarske zbornice Slovenije Samo Hribar Milič, predsednik Obrtne zbornice Slovenije Branko Meh in generalni sekretar Združenja delodajalcev obrti in podjetništva Igor Antauer. »Preden bo karkoli veljalo, hočemo analizo celovitih učinkov in to, da sodelujemo pri pripravi novega sistema,« je bil odločen Hribar Milič. Predstavniki gospodarstva so ob tem zagrozili, da bodo odstopili iz socialnega sporazuma, če ne bo prišlo do dogovora. Gospodarstveniki prav tako niso zadovoljni, ker je državni zbor ta teden potrdil redefinicijo minimalne plače, s katero se iz nje izločajo dodatki za nočno, nedeljsko in praznično delo, kakor so predlagali sindikati, vlada pa jih je pri tem podprla. Menijo, da bo zaradi dviga bruto minimalne plače ogroženih veliko delovnih mest. Sindikati so po drugi strani seveda zadovoljni.
Policisti grozijo z zaostritvijo stavke
Slovenski policisti nadaljujejo s stavko, ki so jo začeli prejšnji teden v sredo. Predstavniki Policijskega sindikata Slovenije in Sindikata policistov Slovenije so se v sredo zbrali pred poslopjem vlade in poudarili, da od vlade do petka pričakujejo podelitev mandata za pogajanje z njimi ministrici za notranje zadeve Vesni Györkös Žnidar, sicer bodo stavko še zaostrili, potekala pa ne bo več le proti vladi. O podrobnostih niso govorili, je pa Andrej Kocbek iz Policijskega sindikata Slovenije dejal: »Policistov na terenu bo verjetno vedno manj. V stavki nam določenih nalog ni treba opravljati.« Poudaril je še, da bodo aktivnosti policistov na meji zaradi migrantskega vala tudi naprej potekale nemoteno. Policijski sindikalisti so ob tej priložnosti pripravili majice in letake, na katerih so državljane simbolično pozvali, naj odslej namesto policije pokličejo vlado. Med stavkovnimi zahtevami sta tudi povečanje plač policistov za 35 odstotkov in izplačilo presežnih ur, k čemur so se zavezale prejšnje vlade.
Odlikovanje zlati red za Slovensko karitas
Predsednik Republike Slovenije Borut Pahor je na sredinem dobrodelnem koncertu Klic dobrote 2015 v Celju Slovenski karitas ob 25-letnici delovanja vročil državno odlikovanje zlati red za zasluge za odlično uresničevanje. Njen predsednik msgr. mag. Alojzij Cvikl je ob prevzemu odlikovanja dejal, da ga v Slovenski karitas razumejo kot pohvalo za njihovo prizadevanje za dobro ljudem v stiski. »Svoje delovanje je Slovenska karitas tvorno vpela v širšo mrežo vladnih in nevladnih organizacij, s katerimi si skupaj prizadeva za sodobne in učinkovite programe v dobrobit ljudi,« med drugim piše v obrazložitvi podelitve zlatega reda.
Porast spletnih nakupov
Raziskava Spletni trgovec leta, ki jo je izvedla raziskovalna hiša Valicon, je pokazala, da je delež spletnih kupcev, ki mesečno opravijo vsaj en nakup, v zadnjih dveh letih narasel za 58 odstotkov. Nakupe preko spleta tako opravlja že 85 odstotkov slovenskih uporabnikov interneta, več kot polovica jih opravlja pogosto ali intenzivno. Le še 16 odstotkov uporabnikov spleta spletno nakupovanje zavrača.