Danes je dan slovenske hrane
Danes, v petek, je dan slovenske hrane, otrokom v vrtcih in šolah bodo postregli s tradicionalnim slovenskim zajtrkom.
V zbornici kmetijskih in živilskih podjetij so priporočili podjetjem, da bi na dan slovenske hrane tudi zaposlenim pripravili tradicionalni slovenski zajtrk z živili iz lokalnega okolja.
Kranj – Vlada je pred tremi leti na pobudo Čebelarske zveze Slovenije razglasila tretji petek v novembru za dan slovenske hrane, s katerim želi podpreti slovenske pridelovalce in predelovalce hrane, okrepiti zavedanje o pomenu prehranske varnosti, spodbujati zdrav načinu prehranjevanja in seznanjati mlade s postopki pridelave in predelave. Letos bo dan slovenske hrane danes, v petek, dan pa se bo začel s tradicionalnim slovenskim zajtrkom, ko bodo otrokom iz vrtcev in osnovnih šol postregli z živili iz lokalnega okolja – s kruhom, mlekom, maslom, medom in jabolki. Pri projektu sodelujejo tri ministrstva – za kmetijstvo, za zdravje in za izobraževanje, poleg njih pa še čebelarska zveza, kmetijsko-gozdarska zbornica, zbornica kmetijskih in živilskih podjetij, zadružna zveza, zavod za šolstvo in nacionalni inštitut za javno zdravje. Ponekod se bodo otrokom pri zajtrku pridružili gostje: ministrica za kulturo Julijana Bizjak Mlakar bo na zajtrku v Osnovni šoli Stranje, predsednik čebelarske zveze Boštjan Noč v domači osnovni šoli v Žirovnici, poslanka Irena Kotnik v Vrtcu Tržič ...
Na inštitutu za javno zdravje ugotavljajo, da je zajtrk najpomembnejši dnevni otrok, še zlasti za otroke in mladostnike. Otroci, ki redno uživajo zajtrk, imajo boljše miselne in spominske zmožnosti in lažje sledijo pouku; prehranske navade, ki se oblikujejo v otroštvu in mladostništvu, pa vplivajo tudi na način prehranjevanja in s tem na zdravje v kasnejšem obdobju. Lanska raziskava, ki jo je izvedel inštitut, je pokazala, da vsak dan med šolskimi dnevi redno zajtrkuje 45 odstotkov otrok in da se je delež v primerjavi s podobno raziskavo v letu 2002 zvišal; prvič po letu 2010 pa se je znižal tudi delež čezmerno hranjenih in debelih otrok in mladostnikov. Eden od razlogov, da mladostniki najpogosteje opuščajo zajtrk, je tudi dobro dostopna šolska malica, ki je po oceni inštituta v mnogih primerih prezgodnja in preobilna.