Vlomilci najraje »delajo« podnevi
Jeseni in pozimi so vlomilci najpogosteje na delu ob koncih tedna v dopoldanskih in popoldanskih urah. Oškodovanci naj takoj pokličejo policijo, v vlomljen prostor pa naj ne vstopajo.
Kranj – Vlomilci na Gorenjskem v zadnjem času v objekte največkrat vlomijo podnevi, ko so lastniki še odsotni od doma, ugotavljajo gorenjski policisti, ki so do oktobra obravnavali že več kot 650 vlomov. »Podatek je primerljiv z enakim obdobjem lani, bistveno drugačne pa niso niti okoliščine, v katerih je kaznivo dejanje storjeno,« pojasnjuje tiskovni predstavnik Policijske uprave Kranj Bojan Kos.
Največ vlomov je bilo letos v stanovanjske in počitniške hiše ter vozila. Stanovanjske hiše so bile tarča storilcev v skoraj tretjini vseh obravnavanih vlomov, vsak deseti vlomilec je vlomil v počitniško hišo, podobno je tudi pri vozilih. Statistika razkrije, da tatovi radi vlamljajo tudi v stanovanja in kleti v večstanovanjskih objektih, v trgovine, gostinske lokale in tudi kioske. Izkušeni kriminalisti znajo povedati, da so v večstanovanjskih blokih najbolj na udaru stanovanja v pritličjih in najvišjih nadstropjih. Prva so za nepridiprave lažje dosegljiva, v višje ležečih stanovanjih pa imajo zaradi njihove odmaknjenosti vlomilci več »miru«. Kleti v blokih so med storilci priljubljene, ker so običajno slabše varovane, zlasti v blokih, kjer vhodna vrata niso zaklenjena ali pa so kleti varovane samo z obešanko. »Kombinacija obojega je najmanj varna, kar je bilo v nekaj primerih ugotovljeno tudi na Jesenicah, ko je neznani storilec z nasilnim odpiranjem vlomil v več slabo varovanih kleti v blokih,« pravi Kos. Največ vlomov se zgodi na obrobju Kranja, najmanj pa v Tržiču, medtem ko so med počitniškimi hišicami najbolj »obiskane« tiste na Bledu in v Bohinju.
Vlomilci v objekte najpogosteje vstopajo skozi balkonska vrata in okna. Delovni čas si najraje razporedijo za konec tedna. V zadnjih letih so od oktobra do konca decembra najpogosteje vlamljali med 8. in 12. uro ter med 16. in 20. uro in podobno je tudi letos. Dopoldanske ure so priljubljene predvsem zaradi odsotnosti stanovalcev, popoldanske pa tudi zaradi krajšega dne. Pri vlomilcih sta še vedno najbolj iskana zlatnina in denar.
Policisti žrtve vlomilcev opozarjajo, naj takoj pokličejo na interventno številko 113 in naj ne vstopajo v prostor, ker je storilec lahko še v objektu, uničijo pa lahko tudi sledi, ki bi kriminaliste lahko pripeljale do odkritja storilca. »Dogaja se, da oškodovanci že ob pogledu na vhodna vrata ugotovijo, da je bilo v njihovo stanovanje vlomljeno, pa vseeno vstopijo vanj in pregledujejo, kaj je bilo odtujeno, seštevajo škodo, sproti pa uničujejo sledi. Oškodovanci naj raje počakajo pred vrati in do prihoda policije opazujejo prostor in okolico ter na primer navežejo stik z bližnjim sosedom,« še svetuje Kos.