V Komendi ostaja en podžupan
Amandma stranke SMC, da bi z novim statutom omogočili imenovanje drugega podžupana, ki bi bil iz zmagovalne stranke državnozborskih volitev, ni bil sprejet.
Komenda – Komendski občinski svetniki so na zadnji seji sprejeli nov statut občine. Kot je pojasnil predsednik statutarno pravne komisije Izak Matej Ciraj, ga je bilo treba uskladiti z veljavno zakonodajo na področju lokalne samouprave, večjih vsebinskih sprememb pa ne prinaša. Število članov delovnih teles so poenotili na sedem in med stalna delovna telesa uvrstili statutarno pravno komisijo, ki je bila doslej začasno delovno telo in jo je bilo treba vedno znova imenovati s posebnim sklepom. Novi statut navaja tudi, da se sestava delovnih teles oblikuje glede na število glasov, ki jih je posamezna stranka prejela na volitvah, pa tudi da naj bi bil podžupan praviloma iz druge volilne enote kot župan, kar je sicer v praksi veljalo že sedaj. Podrobneje so določili izobrazbo predsednika nadzornega odbora, ki mora praviloma biti pravnik, občina in proračunski uporabniki pa bodo morali bolj stremeti k zelenemu javnemu naročanju.
Lokalni odbor stranke SMC si je sicer prizadeval, da bi z novim statutom namesto enega omogočili imenovanje dveh podžupanov, pri čemer bi bil drugi podžupan praviloma iz stranke, ki je zmagala na državnozborskih volitvah, s čimer bi pridobili vez med občino in državo. »Gre za lažje vzdrževanje stika z vladno garnituro in ministri. Do Ljubljane je težko priti. Če rečeš, da si iz Komende, se malo nasmehnejo,« je amandma obrazložil vodja svetniške skupine SMC Roman Grošelj, a svetnikov ni prepričal. V razpravi je bilo slišati, da takšno imenovanje podžupana ne bi bilo moralno, da so bili tako ali tako izvoljeni, da za občane nekaj naredijo, in da si z vzpostavljanjem stikov na državni ravni nabirajo tudi politične točke, zanimalo pa jih je še, ali bodo v primeru predčasnih državnozborskih volitev drugega podžupana kar zamenjali.
Svetniki so v prvi obravnavi sprejeli še poslovnik občinskega sveta. Tako kot pri statutu so tudi tega pripravili po vzorcu inštituta za lokalno samoupravo, zato se ne razlikuje bistveno od drugih občin, razen glede vstajanja govorcev na sejah občinskega sveta, je pojasnil Ciraj. So pa s poslovnikom dodatno predvideli slovesno prisego župana na prvi seji občinskega sveta in določili, da se celotno gradivo občinskim svetnikom posreduje deset dni pred sejo.