
V cerkev na koktajl?
Ker je jeseniška cerkev Marijinega vnebovzetja na Stari Savi že več desetletij zaprta, denarja za njeno obnovo pa ni, je eden od občinskih svetnikov zdaj predlagal, naj jo oddajo v najem. Drzno predlaga, da bi v njej lahko uredili tudi nočni klub, diskoteko ali koktajl bar.
»Morda lahko tudi to postane ena od jeseniških zanimivosti oziroma atrakcij.«
Jesenice – »Cerkev je zaprta že več desetletij, kot arhitekturni in zgodovinski objekt pa si tega niti najmanj ne zasluži. Dejstvo, da za sakralno dejavnost ni ne povpraševanja ne potrebe niti denarja, lastnik Občina Jesenice pa nima interesa niti sredstev za obnovo in odprtje, ne pomeni, da mora objekt samevati in propadati tudi v prihodnje. Morda bomo prvi v Sloveniji, ki bomo storili pogumen korak in nekdanji sakralni objekt dokončno prepustili drugi dejavnosti, hkrati pa ga ohranili in odprli. Morda lahko tudi to postane ena od jeseniških zanimivosti oziroma atrakcij.«
Takole je svojo drzno pobudo, da bi cerkev Marijinega vnebovzetja na jeseniški Stari Savi oddali v najem, utemeljil občinski svetnik Andrej Lavtar. Kot je predlagal, naj bi cerkev brezplačno oddali koncesionarju, ki bi poskrbel za obnovo objekta v skladu z zahtevami spomeniškega varstva. Cerkev naj bi namenili za kulturno in gostinsko dejavnost, kot je denimo razstavni prostor, knjigarna, v njej bi lahko prirejali kongrese, gostili poročne ob(r)ede ali celo uredili gostinski lokal, pivnico ali kavarno. Ob koncih tedna pa bi cerkev lahko spremenili v diskoteko, nočni klub ali koktajl bar, je predlagal Lavtar. Župnija Jesenice pa bi ohranila pravico, da bi bogoslužne dejavnosti v cerkvi ali pred njo opravljala dvakrat letno, in sicer za veliko noč in veliki šmaren.
Za Občino Jesenice, ki je lastnica območja in objektov na Stari Savi, tudi cerkve, pa je pobuda očitno preveč drzna. Kot so pojasnili, so tako občani kot Nadškofija Ljubljana izrazili željo, da bi cerkev ohranila svojo prvotno funkcijo. V cerkvi vsako leto poteka blagoslov sveč in velikonočni žegen, Nadškofija pa je izkazala interes za sodelovanje pri duhovni oskrbi svetišča ter za zagotovitev liturgične opreme. Obnavljala pa objekta ne bi, saj ta ni v njeni lasti. Je pa Občina Jesenice za cerkev, ki je bila posvečena 26. novembra 1606, že pred leti pripravila program, po katerem bi ta služila svojemu osnovnemu namenu, to je verskim obredom, porokam, koncertom ... Izdelana je bila projektna dokumentacija za obnovo in že leta 2007 so pridobili gradbeno dovoljenje, na osnovi katerega so že obnovili streho cerkve, okna in vrata. Za celovito obnovo, ki je ocenjena na 700 tisoč evrov, pa bi Občina potrebovala sofinanciranje, zato je uvrščena v program razvojnih načrtov do leta 2025.
In kaj na ta odgovor pravi pobudnik Andrej Lavtar? »Pobuda je namenoma drzna in ambiciozna. Z njo želim predvsem povedati, da je Stara Sava lahko priložnost za prihodnost, da lahko postane zanimiva, unikatna, posebna, simbol živega mesta, in ne neke mrtve preteklosti. Cerkev ne bi izgubila ničesar, če bi se jo preuredilo v objekt za gospodarsko dejavnost skladno z varovanjem kulturne dediščine, a bi bila vsaj odprta za javnost in uporabljena. Takih primerov je v tujini veliko in so zelo uspešni.«