Vsako leto osvetlijo številne stavbe z modro barvo v počastitev svetovnega dneva sladkorne bolezni. / Foto: arhiv GG, Tina Dokl

Breme sladkorne bolezni

Sladkorna bolezen je v Sloveniji priznana kot prednostno zdravstveno področje, leta 2013 je imelo v Sloveniji sladkorno bolezen 163.800 odraslih oseb, kar je 10,3 odstotka odraslega prebivalstva. Veliko bolnikov je neodkritih. Pred bližnjim svetovnim dnevom sladkorne bolezni, 14. novembrom, je bil posvet o bremenu te bolezni kot izhodišče za iskanje sistemskih rešitev.

Že danes ob 15.30 bo v Domu Petra Uzarja v Tržiču predavanje 'Kaj lahko sam storim pri sladkorni bolezni', ki ga organizira Društvo diabetikov Tržič. Predavala bo Damjana Zakrajšek. V soboto bodo imeli pohod z odhodom ob 10. uri izpred društvene pisarne na Bistrici pri Tržiču. Društvo diabetikov Jesenice bo v soboto praznovalo 30-letnico društva ob 10. uri v gledališču Toneta Čufarja. Kranjsko društvo pripravlja dvodnevni program, 12. in 13. novembra; v četrtek bodo na Ljudski univerzi Kranj med 16. in 17. uro potekale brezplačne meritve krvnega sladkorja in holesterola, ob 17. uri bo sledilo predavanje specialista interne medicine Marjana Kristanca 'Kronična ledvična odpoved - dializa'. V petek bodo med 15.30 in 18. uri na Slovenskem trgu v Kranju predstavitev društva, brezplačne meritve krvnega sladkorja, pohod v okolico Kranja.

V letu 2013 letu je zaradi bolezni, povezanih s sladkorno boleznijo, v Sloveniji umrlo 1486 odraslih, kar pomeni v povprečju več kot štiri smrti vsak dan. Po ocenah bo imelo leta 2035 sladkorno bolezen 12,5 odstotka prebivalstva v Sloveniji. Več kot 8,7 odstotka celotnega zdravstvenega proračuna v Sloveniji porabijo za sladkorno bolezen, povprečni letni strošek zdravstvene oskrbe pa znaša 1929 evrov na bolnika. Breme te bolezni seveda ni samo finančno. Psihosocialno breme ovira učinkovitejše zdravljenje v Evropi, saj kar 37 odstotkov oseb s sladkorno boleznijo zaradi nje doživlja čustvene stiske, 17 odstotkov jih je navedlo verjetno depresijo. Pred bližnjim svetovnim dnem sladkorne bolezni, 14. novembrom, je potekal posvet na temo Sladkorna bolezen kot ekonomsko in družbeno breme ter sistemski ukrepi za upočasnitev njene rasti v organizaciji strokovne in neodvisne revije Medicina danes v sodelovanju s podjetjem Novo Nordisk in Zvezo društev diabetikov Slovenije.

Predavateljica z ljubljanske Ekonomske fakultete doc. dr. Petra Došenović Bonča je poudarila pomen študij in njihovega vpliva na odločevalsko politiko na področju zdravstva. Ena izmed redkih študij za Slovenijo, študija Morgan Stanley, napoveduje za 21,6 odstotka manjšo rast slovenskega BDP-ja do leta 2035 zaradi bremena sladkorne bolezni in debelosti. Bončeva je rezultate interpretirala kot izgubo 273 milijonov evrov letno oziroma do leta 2035 kar dveh letnih BDP-jev. Za ključno opredelitev stroškov, ki jih je mogoče odpraviti, se je po njenih besedah treba zanesti na presojo ekonomske upravičenosti, ki jo lahko bolje opredelimo prek ovrednotenja zunanjih učinkov bolezni, ki vplivajo na celotno družbo. Direktor Nacionalnega inštituta za javno zdravje dr. Ivan Eržen pa je opozoril, da je zaradi razporejanja stroškov med različne akterje (zdravstvena zavarovalnica, Zavod za pokojninsko in invalidsko zavarovanje) težko priti do sporazuma o širši strategiji reševanja finančnega bremena.

Največ amputiranih nog

Čeprav se trend debelosti pri odraslih počasi upočasnjuje, je Slovenija po podatkih OECD iz leta 2014 še vedno na četrtem mestu prevalence debelosti pri otrocih in mladostnikih. Debelost v otroštvu pa odločno vpliva na povečano tveganje za kasnejši nastanek sladkorne bolezni ter drugih kroničnih zapletov, je opozoril specialist pediater doc. dr. Primož Kotnik in poudaril pomen preventive, zgodnjega ukrepanja in predvsem pravilnih prehranskih vzorcev pri mladih. Pri ministrstvu za zdravje pripravljajo zdravstveno reformo z več ukrepi, tudi z obdavčitvijo sladkih pijač. Višja medicinska sestra Jana Klavs je pozvala k izobraževanju bolnikov ter njihovih najbližjih, pa tudi celotne družbe, saj se bolniki velikokrat počutijo diskriminirane in krive za svojo situacijo. Predsednica Diabetološkega združenja Slovenije dr. Jelka Zaletel je naštela probleme, s katerimi se srečujejo pri obravnavi sladkornih bolezni. Zaradi razlik v dostopnosti do zdravljenja in osveščanja po različnih regijah je delež bolnikov v geografsko oddaljenih področjih večji. Prav tako predstavlja problem dostopnost diabetologa in diabetoloških timov. Kot problematični se izpostavljajo še preprečevanje in zgodnje odkrivanje sladkorne bolezni in problem diabetične noge. Zaletelova je dodala podatek, da Slovenija po podatkih OECD med 28. državami članicami EU zaradi sladkorne bolezni amputira največ nog. Pomanjkanje zdravnikov je velik problem, čeprav je dokazano, da večje število stalnih zdravnikov prispeva k izboljšanju zdravstvenega stanja populacije. Kot rešitev je predsednica koordinativne skupine nacionalnega programa za obvladovanje sladkorne bolezni dr. Vesna Kerstin Petrič navedla možnost večjega izkoristka drugih profilov zdravstvenih delavcev, npr. medicinskih sester. Jana Klavs je potrdila, da lahko diplomirana medicinska sestra pri obravnavi sladkornega bolnika samostojno izvaja preventivne ukrepe, če si le lahko zagotovi ustrezno nadaljnje izobraževanje. Petra Došenović Bonča je okroglo mizo zaključila z apelom k prilagajanju ne le kroničnim boleznim, temveč staranju prebivalstva nasploh ter reorganizaciji procesa dela, kar bi pripeljalo do izboljšanja sistema na državni ravni.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Gospodarstvo / nedelja, 1. julij 2012 / 07:00

Vidni prvi rezultati

Po slabem letu od zagona razvojnih centrov so prvi rezultati že vidni.

Objavljeno na isti dan


Kultura / petek, 4. julij 2014 / 18:25

Kup težav s Katarino

Komedija Milana Grgića Zbudi se, žena gre v režiji Konrada Pižorna – Kondija v izvedbi dramske skupine KUD Fran Saleški Finžgar Senica je navdušila številno občinstvo. Ta vikend še tri ponovitve.

GG Plus / petek, 4. julij 2014 / 17:43

Po sto letih za naslednjih sto

V okviru prireditev ob letošnjem Kovaškem šmarnu bodo danes, v petek, 4. julija, ob 18. uri v Kovaškem muzeju v Kropi predstavili restavriran gledališki zastor iz leta 1913.

Preddvor / petek, 4. julij 2014 / 16:23

Na Zaplati novo planinsko zavetišče

Eden od osrednjih dogodkov letošnjega praznovanja v občini Preddvor bo jutrišnje odprtje novega planinskega zavetišča na Zaplati.

Razvedrilo / petek, 4. julij 2014 / 11:04

Desetnica zasedla ulice

Tkanina mesta: štiri dni so tudi kranjske ulice utripale v ritmu Ane Desetnice – največjega mednarodnega festivala uličnega gledališča pri nas.

Kronika / petek, 4. julij 2014 / 11:02

Ropal zaradi zasvojenosti

Tržičanu Nejcu Valjavcu zaradi ropa trgovine Gacho v Kovorju in poskusa ropa tržiške trgovine Zrno leto pogojne kazni s štiriletno preizkusno dobo.