Namesto sveče zastavica sočutja
Na pokopališčih je treba za zbiranje odpadnih nagrobnih sveč zagotoviti posebne zabojnike. Namesto s svečo se boste prvega novembra na pokopališčih v Kranju, na Kokrici in v Bitnjah lahko poklonili spominu na preminule z zastavico sočutja.
Kranj – Po podatkih Ministrstva za okolje in prostor je bilo lani pri nas šest tisoč ton in pol odpadnih nagrobnih sveč, ki sicer niso nevaren odpadek, vendar njihovo odstranjevanje lahko povzroča škodljive vplive na okolje. Odpadne nagrobne sveče se ne smejo mešati z drugimi odpadki, drobiti ali stiskati. Na pokopališčih je zato treba za njihovo zbiranje zagotoviti posebne zabojnike, pri odlaganju pa ni treba ločevati pokrovčka od ohišja. Če sveče ne uporabimo na pokopališču, jo lahko odnesemo tudi v zbirni center izvajalca javne službe zbiranja komunalnih odpadkov. Zagotavljanje recikliranja odpadnih materialov iz nagrobnih sveč prispeva k ohranjanju naravnih virov in preprečevanju emisij v okolje zaradi nevarnih snovi, ki nastajajo pri razpadanju ali sežiganju PVC, ki je vsaj v Sloveniji najpogostejši material za izdelavo ohišij nagrobnih sveč. Ob tem ne gre pozabiti, da noben odpadek ni dober odpadek, tudi če se ga da predelati, so še opozorili na ministrstvu.
S sedmo dobrodelno in okoljevarstveno akcijo Manj svečk za manj grobov se v sodelovanju z 89 organizacijami pridružuje tudi Fundacija Svečka. Koordinator akcije Primož Jelševar napoveduje, da bo v soboto, 31. oktobra, in v nedeljo, 1. novembra, na več kot petdesetih stojnicah sodelovalo skoraj tristo prostovoljcev. V zameno za prostovoljni dar, ki bo namenjen za dobrodelno pomoč zdravstvenim ustanovam ter ljudem z zdravstvenimi težavami, bodo darovalci prejeli zastavico sočutja, s katero se bodo lahko brez pretirane obremenitve za okolje poklonili spominu na preminule. »Ponosen sem, da je naša akcija z leti postala tako prepoznavna, da nas se na nas obrača vedno več posameznikov pa tudi organizacij, ki želijo sodelovati z nami za dosego skupnega cilja – pomagati živim, ki našo pomoč potrebujejo,« je povedal Jelševar. Tretjino vseh zbranih sredstev bo vsak lokalni organizator akcije Manj svečk za manj grobov namenil Gorski reševalni zvezi Slovenije za nakup profesionalnih reševalnih nosil za reševalne skupine, dve tretjini pa bodo namenili v lokalno okolje, v Kranju porodnišnici za nakup grelcev za novorojenčke. V soboto in nedeljo bodo zbirali prispevke na pokopališčih v Kranju, na Kokrici in v Bitnjah.