
Begunci tudi prek Jesenic
Jesenice so postale nova vstopna točka za begunce in migrante v Avstrijo. Pripeljejo jih z vlakom iz Dobove, na jeseniški železniški postaji jih prevzamejo avstrijski varnostni organi in v nekaj minutah vlak tudi odpelje naprej proti Avstriji. Begunci z vlaka ne izstopijo.
V desetih dneh (do včeraj opoldne) je v Slovenijo prišlo več kot 76 tisoč beguncev in migrantov.
»Z ministrstva za notranje zadeve so me obvestili, da je možna lokacija za namestitev beguncev tudi stavba nekdanjega Baumaxa, vendar v zvezi s tem trenutno ne tečejo nobene aktivnosti,« nam je potrdil župan občine Šenčur Ciril Kozjek, kajti stavba stoji v njihovi občini, njen lastnik pa je avstrijski Strabag.
Jesenice – Slovenija in Avstrija sta se dogovorili, da bodo begunce in migrante, ki so v Sloveniji že registrirani, v Avstrijo vozili tudi z vlaki preko Jesenic. Tako zadnje dni vsak dan, zvečine zvečer ali ponoči, na Jesenice pripelje izredni vlak iz Dobove, na katerem je običajno okrog šeststo beguncev in migrantov. Kot je povedal Bojan Kos s Policijske uprave Kranj, vlak iz Dobove proti Jesenicam pripelje v organiziranem spremstvu policije z vednostjo in odobritvijo avstrijskih varnostnih organov o sprejetju. Migrante na Jesenicah prevzamejo avstrijski varnostni organi, v istih potniških vagonih pa tudi zelo hitro zapustijo območje Slovenije. Po nekaterih informacijah jih prepeljejo do Podrožce, od tam pa z avtobusi v avstrijske namestitvene centre.
Begunci in migranti na jeseniški železniški postaji ostanejo na vlaku; zvečine so utrujeni in spijo. Kot so poudarili na Občini Jesenice, je sicer v pripravljenosti občinski štab civilne zaščite, ki med drugim vključuje tudi pripadnike gasilcev, reševalcev, policije in Rdečega križa. Poveljnik občinskega štaba civilne zaščite je nenehno v kontaktu s sodelavci na državnem nivoju in je o dogajanju sproti obveščen, hkrati pa obvešča tudi župana.
Na Gorenjskem naj za zdaj ne bi urejali namestitvenih centrov, je pa državni sekretar na notranjem ministrstvu Boštjan Šefic javno dejal, da so nekateri namestitveni centri v rezervi, med njimi tudi center v Kranju. »Vse je odvisno od situacije in od tega, kako se bo razvijala v naslednjih dneh. Po vsej Sloveniji iščemo kapacitete, ogledujemo si posamezne objekte, delamo poročila, tudi nekatere ponudbe smo že zbrali, vendar odločitve o širitvi ni. Tako imamo to bolj za rezervo, če bi se pokazala kakšna huda stiska, pa tudi to pride v poštev zlasti v primeru hude zime, ker šotorišča potem niso vsa več primerna, ne glede na ogrevanje,« je pojasnil. Na Mestni občini Kranj so v zvezi s tem zapisali, da jim je državni sekretar Šefic zagotovil, da ta trenutek ni dogovora o nameščanju beguncev na območju kranjske občine. Potrdil pa je, da po Sloveniji preverjajo večje objekte, ki bi lahko bili primerni za nameščanje beguncev, vendar le kot rezervo.
V javnosti pa so se pojavila tudi ugibanja, da naj bi začasno šotorišče za begunce postavili na platoju Karavanke. Ena od podjetnic, katere podjetje ima poslovne prostore na platoju, je v zvezi s tem predsedniku vlade in več ministrom poslala pismo, v katerem piše, da »plato Karavanke za kaj takega absolutno ni primeren«, ter opozarja na varnostne in higienske probleme. Poveljnik jeseniškega občinskega štaba civilne zaščite Igor Arh je v zvezi s tem dejal, da o morebitni ureditvi šotorišča na platoju ne potekajo nikakršni konkretni pogovori.