
Deset misterijev ljubezni
Komorni pevski zbor Mysterium iz Kranja je s slavnostnim koncertom v Kongresnem centru Brdo obeležil desetletnico delovanja. Večer je izzvenel v znamenju Podob ljubezni z izbrano zborovsko glasbo in razstavo del štirih avtorjev, ki so slikali na temo skladb iz koncertnega programa.
Polna dvorana Kongresnega centra na Brdu je na sobotnem jubilejnem koncertu ob desetletnici Komornega pevskega zbora (KPZ) Mysterium v prvi vrsti prisluhnila misterijem ljubezni do petja in glasbe ter pozitivne energije, ki že deset let združujejo več kot trideset pevk in pevcev, ki večinoma prihajajo iz Kranja in okolice. Tako kot mnogi zbori je tudi Mysterium, ki ga od vsega začetka vodi Urška Štampe, doživljal boljše in slabše trenutke, glasovi so prihajali in odhajali, kvalitetno pevsko jedro pa je vseskozi vztrajalo, tudi v času Urškine odsotnosti, ko je svoje dirigentsko znanje nadgrajevala na podiplomskem študiju v ZDA. V uvodu h koncertu je zbrane nagovoril Primož Kristanc iz Sektorja za umetnost, področje glasbe na Ministrstvu za kulturo, ki je poudaril, kako močno je v slovenski profesionalni in ljubiteljski kulturi zastopano zborovsko petje, saj imamo več kot 2300 vokalnih sestavov – vrtčevskih, šolskih, študentskih in odraslih skupin, ki tudi na tekmovanjih v svetu dosegajo odlične rezultate.
V Mysteriumu so za slavnostni koncert z naslovom Podobe ljubezni izbrali raznolik nabor štirih sklopov ljubezenskih skladb iz različnih glasbenih obdobij. V prvem delu so v čustveno nabitem ozračju ob komaj slišnih tipkah klavirja Gašperja Jereba in nežnih zvokih violine Klavdije Jarc Bezlaj izvedli Pet hebrejskih spevov ljubezni skladatelja Erica Whitacreja. V drugem sklopu se je zbor podal v 19. stoletje na Nemško. Nove ljubezenske pesmi opus 65 Johannesa Brahmsa je v dvorano ponesel trinajst valčkov, ob štiriročni klavirski spremljavi, ob Jerebu je h klavirju sedla še Neža Koželj, pa so se v nekaj točkah kot solisti izkazali tenorist Mitja Rozman, altistka Marta Zabret in s čudovitim sopranom Daša Arhar.
V krajšem odmoru so pevci prejeli bronasta, srebrna in zlata priznanja za več kot pet, deset in petnajst let zborovskega petja, jubilejno priznanje Zveze kulturnih društev Kranj pa je zboru podelila tudi predsednica društva Mija Aleš. V drugem delu je sledil publiki bržkone najbolj poznan in priljubljen sklop ljudskih pesmi iz Slovenske Istre pod naslovom Pesmi od ljubezni in kafeta, ki jih je priredil Aldo Kumar in jih slovenski zbori radi prepevajo. Tudi Mysterium je z njimi navdušil publiko. Za zaključek pa smo slišali še krstno izvedbo skladbe Zaljubi se v življenje, ki jo je na besedilo Frana Milčinskega - Ježka uglasbil – v zboru mu rečejo kar hišni skladatelj – sicer tudi pevec in korepetitor v zboru Gašper Jereb. Po skladbah v dodatku, ki jih najdemo tudi na prvi zgoščenki zbora z naslovom Bila je tišina – There was silence, smo si poslušalci v preddverju dvorane lahko ogledali tudi umetniške slike slikarjev, ki so naslikali po več del, povezanih s posameznimi sklopi skladb. S svojimi deli so koncert oplemenitili Maja Šubic, Evgenija Jarc, Simon Jugovic Fink in Miro Kačar. Seveda ob tem ni manjkalo pohval in dobrih želja pevkam in pevcem Mysteriuma. Jim je hitro minilo prvih deset let, smo povprašali Urško Štampe. »Če vsa ta leta delaš intenzivno in veliko ter raznoliko, potem gredo leta zalo hitro naprej. Lahko rečem, da je minilo, kot bi mignil,« zadovoljna po koncertu pove Štampetova, k številnim pohvalam ob raznolikosti programa pa doda: »Naša vizija je zmeraj bila izvajati raznolik program. Sicer vedno bolj stremimo k večjim klasičnim, predvsem vokalno-instrumentalnim delom, seveda pa hkrati puščamo odprta vrata presenečenjem iz drugih glasbenih zvrsti, od džeza, priredb The Beatles ali pa španske glasbe iz Latinske Amerike.« Kljub temu da je deset let starejši, je KPZ Mysterium še vedno mlad, kar je dokazal tudi na tokratnem jubilejnem koncertu.