
Bela palica ni več edini pripomoček
Medobčinsko društvo slepih in slabovidnih Kranj je z razstavo ob 15. oktobru, svetovnem dnevu bele palice, prikazalo tehnične pripomočke, ki tem ljudem lajšajo življenje. Najnovejši je taktilni zemljevid ožjega območja društva.
Kranj – Bela palica je simbol in tudi pripomoček za orientacijo slepih. 15. oktober, dan bele palice, pa je priložnost, da slepi in slabovidni še intenzivneje kot sicer opozarjajo na svoje težave, je ob letošnjem mednarodnem dnevu dejal Emil Muri, predsednik Medobčinskega društva slepih in slabovidnih Kranj. Letos so ob tej priložnosti predstavili tehnične pripomočke, ki jim lajšajo življenje, med njimi tudi taktilni zemljevid. Ta je nastal v okviru evropskega projekta Knjižnice slepih in slabovidnih in v sodelovanju z Geodetskim inštitutom Slovenije.
»Ne gre za klasičen zemljevid, pač pa za takšnega, ki ga s tipom lahko razbirajo slepe in slabovidne osebe. Z njim si usvojijo sliko svoje okolice. Z otipom zemljevida in še s klasičnim sprehodom po trasi z belo palico si lahko olajšajo pot. V našem primeru je na taktilnem zemljevidu ožja okolica sedeža društva slepih in slabovidnih, tako da si z njim lahko naši člani pomagajo denimo na poti z avtobusne postaje do društva,« je povedal tajnik medobčinskega društva Beno Virt. Poleg zemljevida je razstava ponudila na ogled še vrsto drugih pripomočkov, ki jih uporabljajo slepi in slabovidni, od »zgodovinskega« pisalnega stroja z brajevo pisavo do današnjega sodobnega računalnika z brajevo vrstico. Imajo različna elektronska povečevala: Beno Virt namiznega uporablja za različne namene, za branje razpisov v službi ali za reševanje križank za zabavo. S predvajalniki zvoka lahko slepi in slabovidni berejo knjige in dnevni tisk. Uporabljajo lahko pametne telefone. Za zabavo in sprostitev pa imajo celo govoreči pikado. Ta z zvokom usmerja igralca, da nameri puščico v tarčo, na koncu mu pove tudi rezultat. Slepi in slabovidnih imajo za razvedrilo in možgansko telovadbo na voljo tudi šah, prilagojena jim je tudi igra showdown. Katere pripomočke pa uporablja Anica Plemelj, sicer stanovalka Centra slepih, slabovidnih in starejših v Škofji Loki? »Uporabljam sodobni predvajalnik zvoka, s pomočjo katerega berem leposlovje in tudi časopise, tako da sem glede vsakdanjega dogajanja kar na tekočem. V preteklosti sem veliko pisala tudi na Brajev pisalni stroj, tipkala sem tudi jedilnike, sedaj mi je bolezen nekoliko prizadela tudi tip in nanj ne pišem več toliko. Tudi orientacije nimam najboljše, tako da pri odhodih iz doma potrebujem spremljevalca. Sicer pa nas slepih in slabovidnih v preteklosti niso toliko navajali na samostojno gibanje, kot je to danes,« je povedala Anica Plemelj.
Na razstavi, namenjeni videčim, so prikazali tudi simulacijska očala. Pogled skoznje da človeku, ki nima težav z vidom, predstavo o tem, kako vidijo ljudje, ki zaradi različnih vzrokov izgubijo ta pomembni čut.