
Milan Predan novi generalni konzul
V Borovljah/Ferlach je bilo v četrtek praznično. V veliki dvorani občinske hiše je Slovensko prosvetno društvo praznovalo 145. oziroma 110. obletnico ustanovitve. Leta 1870 je bilo ustanovljeno Slovensko katoliško društvo, ki je po desetih letih nehalo delovati, leta 1905 pa je kot Slovensko krščansko socialno delavsko društvo za Podljubelj in okolico ponovno zaživelo.
Republika Slovenija ima od septembra naprej v Celovcu novega generalnega konzula. To je Milan Predan, dolgoletni novinar in urednik mariborskega časnika Večer in zadnja leta slovenski diplomat v Trstu in v Beogradu, kjer je bil namestnik nekdanjega veleposlanika Franca Buta. Novi generalni konzul, ki ima sedež na Radetzkystrasse/Radetzkyjevi cesti v bližini središča Celovca, je v pogovoru za Novice, tednik Slovencev na Koroškem, pojasnil svoja stališča do nekaterih aktualnih vprašanj, ki zadevajo Slovence na Koroškem. Glede omembe slovenske narodne skupnosti v novi koroški ustavi je dejal, da gre »za simbolno potezo, ki si jo koroški Slovenci glede na zgodovinska ozadja in njihov prispevek Koroški preprosto zaslužijo. To bi bilo dokončno priznanje, da so koroški Slovenci enakopravni partner v deželi in da je Koroška dejansko obrnila nov list v odnosih do narodne skupnosti.« Zakaj bi v deželni ustavi omenili le avtohtono narodno skupnost, če vsi vemo, da je le ena, in to slovenska, je povedal generalni konzul Predan. O finančni podpori Slovenije manjšini pa je dejal, da ne gre le za financiranje slovenskih institucij, ampak tudi za financiranje institucij avstrijskih državljanov. To že samo po sebi nalaga neko odgovornost Avstriji, da v večji meri podpre delovanje teh institucij, pravi generalni konzul Milan Predan. Po njegovem je sedanja gospodarska kriza v obeh državah priložnost, da se nekatere stvari postavijo na trdnejše sistemske temelje in da ustanove same racionalizirajo svoje delovanje.
Slovenski kulturni ustvarjalci s Koroške vedno znova presenečajo in posegajo po nagradah in priznanjih tako doma na Koroškem kot v Sloveniji. Na Linhartovem srečanju v Postojni so mladi igralci Katoliškega prosvetnega društva Planina iz Sel za uprizoritev Brechtove predstave Opera za tri groše prejeli posebno diplomo Linhartovega srečanja. Komisija je v obrazložitvi priznanja zapisala: »Mladi igralci, pevci in glasbeniki so se nadvse resno in z neprekosljivim interpretacijskim darom lotili zahtevnega glasbenega materiala in ustvarili glasbeno-gledališki dogodek, ki ga mirno postavimo ob bok najbolj uspelim uprizoritvam Brechtove umetnine.«