Rakete preletele nebo nad Drnovim
Na Kamniško-mengeškem polju je potekalo 37. mednarodno tekmovanje raketnih modelarjev, ki se ga je udeležilo več kot 60 tekmovalcev iz dvanajstih držav.
Mengeš – V zadnjih letih se je poljska ravan na Drnovem uveljavila kot tradicionalno tekmovališče raketnih modelarjev, ki so se tudi pretekli konec tedna pomerili na finalni prireditvi svetovnega pokala. »Prostor je eden izmed najbolj primernih v Sloveniji zaradi odprtosti, oddaljenosti od naselij, pa tudi zaradi sorazmerno lahke pridobitve potrebnih dovoljenj za organizacijo prireditve,« je povedal Jože Čuden, predsednik Astronavtsko raketarskega kluba V. M. Komarov, ki tukaj tekmovanja prireja že od leta 1996.
Na tokratnem tekmovanju so se tekmovalci iz dvanajstih držav pomerili v sedmih kategorijah. Modelarji tako tekmujejo v trajanju leta s padalom ali trakom, z modeli z žirokopterjem, raketoplanih ter radijsko vodenih raketah. Malo za šalo, malo zares se za konec tekmovanja preizkusijo še v poletih t. i. letečih nesmislov, kjer kopije predmetov, ki sicer niso namenjeni letenju, preoblikujejo na način, da lahko poletijo. V kraljevsko kategorijo pa spadajo makete raketoplanov. Polet enega izmed njih, slovite rakete Saturn 1B, smo imeli priložnost videti tudi med našim obiskom. Kot smo zvedeli, je v takšne modele sicer vloženega nekaj denarja, vendar pa je za končni rezultat veliko pomembnejši modelarjev vložek dela. Za Saturna 1B je njegov lastnik porabil več kot tisoč ur. Tudi to pa ni garancija za uspeh. Model, ki se je sicer pognal visoko v nebo, je nekoliko ponesrečeno pristal med udeleženci, saj se eno izmed padal ni odprlo. »V primeru takšnih maket se ne ocenjuje višina leta, temveč podobnost modela s pravo raketo, ter realizem leta, torej v kolikšni meri maketa posnema let prave rakete,« nam je pojasnil sodnik za tovrstne makete, Kamničan Andrej Vrbec.
Čar raketnega modelarstva dobro pozna tudi Kranjčan Blaž Grgič, ki se s tem športom ukvarja že 22 let. Za slovensko reprezentanco raketnih modelarjev tekmuje v kategorijah radijsko vodenih in prosto letečih raketoplanih. Skupaj z drugimi reprezentanti posega po vrhunskih uvrstitvah na svetovnem nivoju, saj se je v preteklosti uvrščal od prvega do sedmega mesta na svetu. »Za dobre rezultate je potrebno ogromno časa in energije. Trenutno se posvečamo izdelavi in izboljšavi raket, za kar je potrebnega veliko znanja aerodinamike, simulacije in testiranj,« je tudi Grgič potrdil besede drugih sogovornikov, da je za razvoj dobrega modela potrebnega veliko časa, volje in znanja.