Odlok bo omogočil razvoj Bobovka
Odlok o Naravnem rezervatu glinokopnih bajerjev z okolico na Bobovku pri Kranju naj bi zavaroval območje, obenem pa omogočil njegov razvoj.
Kranj – Na zadnji seji so kranjski mestni svetniki v prvem branju sprejeli Odlok o Naravnem rezervatu glinokopnih bajerjev z okolico na Bobovku pri Kranju, ki bo z dnem uveljavitve nadomestil Odlok o zavarovanju jezerc v Bobovku. Z njim so namreč že pred leti spoznali naravne vrednote tega območja, s pravilnikom o določitvi in varstvu naravnih vrednot pa so mu podelili status naravne vrednote državnega pomena. Cilj novega odloka je, da se izvajajo varstveni cilji, obenem pa se z urejanjem in vzdrževanjem infrastrukture omogoči obiskovanje ter razvoj območja.
Naravni rezervat namreč obsega tri opuščene glinokopne bajerje: Čukovo jamo, Krokodilnico in Ledvičko. Ustanovitelja naravnega rezervata sta Vlada Republike Slovenije in Mestna občina Kranj, ki skupaj financirata upravljanje naravnega rezervata, ki nima posebnega upravljavca. Za upravljanje sta zadolženi organizacija, prisojna za ohranjanje narave, in občina, ustanovitelja naravnega rezervata pa za izvajanje določenih nalog lahko skleneta pogodbo o varstvu s pooblaščenim predstavnikom lastnikov zemljišč.
»Zadeva z urejanjem statusa Bobovka se vleče že deset let, ključno pa je, da v okolici jezerc niso mogle potekati ne turistične ne športne in nobene druge aktivnosti, saj odloka o tem ni bilo. Sedaj smo točno določili, kje se bo lahko kaj delalo in dogajalo. Zadovoljni smo tako na občini kot domačini oziroma lastniki zemljišč, saj se lahko začne tako razvoj turizma kot športnih in gospodarskih dejavnosti,« je povedal župan Boštjan Trilar in dodal, da bo pri razvoju sodelovala tudi občina, sredstva, ki jih bo vložila v razvoj, pa bodo odvisna od proračuna.