
Socialni teden tudi o Balantiču
V Knjižnici Franceta Balantiča Kamnik je v petek potekala okrogla miza z naslovom Fenomen pesnika Balantiča na Kamniškem: od političnega problema do sočutnega iskanja poti sprave.
Kamnik – Preimenovanje kamniške knjižnice, ki od spomladi nosi ime Franceta Balantiča, vrhunskega pesnika, a odkritega domobranca, v občini še vedno buri duhove. O imenu knjižnice bodo svetniki občin Kamnik in Komenda predvidoma še pred koncem leta zaradi odpora številnih odločali znova, zato se nekatere organizacije trudijo javnost prepričati o tem, zakaj bi poimenovanje moralo ostati takšno, kot je.
V okviru Socialnega tedna 2015 (24. september–3. oktober), ki ga je skupaj s številnimi partnerji po vsej Sloveniji že sedmič pripravila Socialna akademija, je tako v kamniški knjižnici v petek potekala okrogla miza z naslovom Fenomen pesnika Balantiča na Kamniškem: od političnega problema do sočutnega iskanja poti sprave, ki so jo pripravili člani Društva Demos na Kamniškem in Društva sv. Jakoba in s tem Socialni teden, katerega krovna misel je bila V iskanju dialoga, v občino pripeljali že drugo leto zapored.
Zbrani v polni dvorani knjižnice so najprej prisluhnili poslanici Socialnega tedna in Tonetu Ftičarju, ki je recitiral nekaj Balantičevih pesmi, nato pa gostom večera – dr. Bernardu Nežmahu, dr. Andreju Perku in dr. Tomažu Erzarju, ki so skupaj s povezovalko Tanjo Dominko bolj ali manj uspešno skušali povezati pomen pesnika Balantiča in pomen dialoga, do katerega tudi sedemdeset let po 2. svetovni vojni premalokrat pride. Dotaknili so se usodne razdeljenosti Slovencev, ki se pozna na vseh področjih, pa moči sodobnih medijev in realnosti medijev na splošno.
Organizatorji so udeležencem okrogle mize razdelili tudi knjižice, v katerih so objavili poziv svetnicam in svetnikom, ki bodo znova odločali o imenu knjižnice, ter izjavo podpornikov poimenovanja knjižnice po Francetu Balantiču, ki jo je ob koncu srečanja prebral Jože Berlec. »Ob informaciji, da se spreminja odlok o ustanovitvi Matične knjižnice Kamnik, smo pobudo za preimenovanje posredovali vodstvu kamniškega občinskega odbora Nove Slovenije. Poudarjamo, da gre za civilno in strokovno pobudo. S svetniki NSi smo se dogovorili, da z dolžnim spoštovanjem varujejo naše osebne podatke in jih predstavijo članom občinskega sveta le z našim soglasjem. Ker imamo zaupanje v pravno državo, verjamemo, da je bilo preimenovanje knjižnice v obeh občinah sprejeto po uveljavljenem in predpisanem postopku, o preimenovanju pa je bila obveščena tudi širša javnost v obeh občinah,« je devetdeset podpisnikov med drugim zapisalo v knjižici. Dodajajo, da so svetniki vedeli, o čem odločajo, zato bi po njihovem mnenju ponovno razpravo o tem na občinskem svetu morali zavrniti.