
Kmalu eRecept za vse
Poskusno in postopoma bodo elektronske oziroma eRecepte v lekarnah začeli izdajati s prvim oktobrom. Poskusna doba bo trajala do drugega novembra in v tem času bodo pacienti vzporedno še vedno dobili papirnati recept.
eRecept omogoča izdelavo elektronskega recepta, ki ga zdravnik po varni pošti pošlje v sistem, od koder ga pridobi lekarna ob izdaji zdravila na zahtevo pacienta.
Radovljica – Po drugem novembru bo samo še elektronsko predpisovanje tako zelenih kot belih receptov, ki jih boste v katerikoli lekarni v Sloveniji dvignili z zdravstveno izkaznico oz. v primeru belega recepta z dokumentom. O vpeljavi eRecepta so v torek na novinarski konferenci v Zdravstvenem domu Radovljica govorili tako pripravljavci kot izvajalci storitve. Državna sekretarka pri ministrstvu za zdravje Nina Pirnat je zadovoljna, da je eRecept, ki bo po njenih besedah kot učinkovito orodje tako za zdravnike kot farmacevte posodobil zdravstveno obravnavo pacientov, pripravljen za uvajanje na nacionalni ravni. Kot je še poudarila, bosta s to storitvijo za paciente zagotovljeni večja varnost in preglednost tako ob predpisovanju kot ob izdaji zdravil, manj bo administrativnih opravil. »Storitev bo zdravniku z možnostjo pridobivanja podatkov iz centralne baze zdravil omogočila boljšo podporo pri predpisovanju zdravil in boljši pregled nad pacientovimi zdravili, zdravniki bomo lahko preverili interakcije med zdravili, ki jih pacient jemlje, in kontraindikacije zdravil,« je poudarila Tatjana Primožič, vodja splošne družinske medicine v Zdravstvenem domu Kranj. Farmacevt bo imel v primeru dodatnih vprašanj o posameznem predpisu na voljo dodatne možnosti za posredovanje vprašanj zdravniku. Projekt pozdravljajo tudi predsednik Lekarniške zbornice Slovenije Miran Golub, direktor Osnovnega zdravstva Gorenjske Jože Veternik in direktorica Gorenjskih lekarn Romana Rakovec. Rakovčeva je povedala, da je pilotni projekt uvajanja eRecepta potekal prav na Gorenjskem leta 2013, da gre za kompleksno obliko, tudi na področju zagotavljanja informacijske varnosti in da sedaj izvajalci in informatiki odpravljajo še zadnje pomanjkljivosti, da bo sistem sprejemljiv za skorajšnjo nacionalno uvedbo.
Elektronski recept je razvil konzorcij sedmih podjetij, ministrstvo za zdravje je v razvoj sistema vložilo 2,1 milijona evrov. V nadaljevanju bo sistem vzdrževal Nacionalni inštitut za javno zdravje, vzdrževanje pa bo državni proračun stalo približno tristo tisoč evrov letno. Projekt eRecept je del večjega nacionalnega projekta eZdravje, ki vpeljuje rabo elektronskih komunikacijskih sredstev na področju zdravstva, kar po mnenju pripravljavcev zagotavlja varnost in kakovost, predvsem pa učinkovitost izvajanja zdravstvenih storitev. Predvidoma v začetku prihodnjega leta bodo na vrsti eNapotnice.