Tekačice Železarne Jesenice z njihovo vodjo Štefko Cerkovnik in hišnikom glavne pisarne Gregorjem Weissom okoli leta 1967 (hrani Jožica Lukan)

Delavke železarne

Gornjesavski muzej Jesenice k sodelovanju pri pripravi razstave Delavke železarne vabi nekdanje zaposlene, ki bi obudile spomine na svoje delo v železarskih obratih.

Jesenice – V Gornjesavskem muzeju Jesenice pripravljajo razstavo Delavke železarne, ki jo bodo odprli 3. decembra in bo v Ruardovi graščini na ogled skoraj celo leto 2016. Kot je povedal kustos muzeja dr. Marko Mugerli, želijo k sodelovanju pritegniti nekdanje delavke, ki bi znale povedati kakšno zanimivo zgodbo ali hranijo fotografije ali kakšen predmet, ki jih spominja na nekdanje delo in sodelavce. »Mogoče bi jih zaupale ali pokazale Gornjesavskemu muzeju Jesenice in bi na ta način pripomogle k nastajanju razstave.«

Kot izhaja iz podatkov, ki jih je zbral Mugerli, je žensko delovno silo uporabljala že Kranjska industrijska družba. V najstarejšem obratu jeseniške železarne v žebljarni je že v prvem letu obratovanja dobilo delo šest zavijalk ali »pokarc« žičnikov. Ker je bila potreba po tem kadru velika, so jih v naslednjih letih zaposlili še več. Žebljarna je bila dolgo časa obrat z največ zaposlenimi ženskami. V obdobju med obema vojnama je delež žensk med zaposlenimi v jeseniški železarni znašal med dva in pet odstotkov. Med njimi so prevladovale samske ženske, vdove in samohranilke. Večinoma so začele delati, ko so imele osemnajst let, nekatere pa celo že pri štirinajstih. V času druge svetovne vojne je delovne sile primanjkovalo in leta 1944 so pripeljali okoli 150 prisilnih delavk iz Poljske, Ukrajine in Rusije. Delež žensk je do zadnjega leta vojne narasel na trinajst odstotkov. Povojne oblasti so propagirale enakopravnost in zaposlovanje žensk in v sedemdesetih letih je delež žensk dosegel že petino. Ženske so delale v vseh obratih jeseniške železarne. V obratih, kjer se je zahteval velik fizični napor in za njih neprimerni pogoji, so opravljale v glavnem pisarniško delo. V proizvodnji so bile predvsem v šamotarni, elektrodah, žebljarni, hladni valjarni in žičarni, cevarni, vratnih podbojih in jeklovleku. Pomembno delo so opravljale v službah, ki so skrbele za kemijske, mehanske analize, kontrolo materiala, vzdrževanje naprav, administracijo, komunikacije in prehrano delavcev.

Med najmlajšimi delavkami so bile tekačice, imenovane tudi »laufarce«, ki so prenašale pošiljke. Razdeljene so bile po relacijah in urah izhoda. Nekaterim je bil izhod določen na soda, drugim na liha števila, na primer ob 7., 9. in 11. uri. Pošiljke so prenašale v težkih torbah. »Se je dogajalo, da so delavci ob pogledu na drobne tekačice z velikimi torbami pripomnili: 'Torba, kam pa greš s punco?' Dokaj neprikladne so bile torbe za prenašanje risb in načrtov iz tehničnega biroja. Najtežje je bilo v času novoletnih praznikov, ko je bilo toliko pošiljk, da so jih vozile v zabojih, naloženih na sankah ...« To je le del spominov nekdanje delavke jeklovleka Jožice Lukan, ki je v železarni začela delati kot tekačica.

V muzeju bodo veseli, če bodo svoje spomine obudile tudi druge nekdanje delavke železarne in na ta način sooblikovale razstavo.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kronika / torek, 4. julij 2017 / 09:07

Obsojen, a ne za poskus uboja

Kosovskega državljana Shkelzena Kryeziuja so obsodili na slabe pol leta zapora, ker je sredi Kranja z nožem dvakrat zabodel sodržavljana Fadila Zulfaja. Tožilstvo je odstopilo od očitka o poskusu uboj...

Objavljeno na isti dan


GG Plus / ponedeljek, 16. oktober 2017 / 17:36

Biokemik, navdušen nad gorami

Janko Kos je doktor znanosti, ki se lahko pohvali z zavidljivim seznamom akademskih uspehov, a od vseh življenjskih vlog je najdlje alpinist in prav gore so tiste, ki ga medse vabijo že vse njegovo ži...

Zanimivosti / ponedeljek, 16. oktober 2017 / 17:34

Kranj nekoč in danes

Razstaviščna hala Gorenjskega sejma na Savskem otoku je bila zgrajena leta 1971 po načrtih arh. Savina Severja. Služila je za razstaviščne prostore za potrebe Gorenjskega sejma ter za razne druge p...

Gospodarstvo / ponedeljek, 16. oktober 2017 / 15:22

Res ne gre brez nepoštenih praks?

Varuh odnosov v verigi preskrbe s hrano lahko kljub pomanjkanju pooblastil reši marsikatero nepravilnost, če je le pravočasno obveščen, poudarja aktualni varuh dr. Jože Podgoršek.

Nasveti / ponedeljek, 16. oktober 2017 / 15:20

Proti raku predvsem s preventivo

Za ohranjanje svojega zdravja smo odgovorni sami, poudarja Mojca Senčar, dolgoletna predsednica združenja Europa Donna.

Kultura / ponedeljek, 16. oktober 2017 / 15:19

Triptih v Mergentalerjevi ulični galeriji

V Mergentalerjevi ulični galeriji se predstavlja študentka kiparstva Maja Bojanić.