Neznanec v avto vabil otroke
Pred Osnovno šolo Marije Vere na Duplici so bili v začetku tedna priča incidentu, ko je neznanec s plišasto igračo v avto želel zvabiti dva drugošolca. Policisti okoliščine dogodka še preverjajo.
Kamnik – Le dobrih sto metrov od šole, v bližini slaščičarne na Ljubljanski cesti, je neznanec v srebrnem avtomobilu z zatemnjenimi stekli okoli 15. ure ustavil in s plišasto igračko ninja želvo v avto skušal zvabiti bratca in sestrico, ki sta se nepridiprava ustrašila in zbežala proti domu nedaleč stran, voznik pa je odpeljal naprej.
O dogodku je tako šolo kot policiste v ponedeljek zvečer obvestila mama obeh otrok. Na PU Ljubljana so nam potrdili, da so bili o dogodku obveščeni, da pa vse okoliščine še preverjajo. Hitro pa so reagirali na sami šoli, kjer se s takšno situacijo niso srečali prvič. »Že predlani se je zgodilo nekaj podobnega, lani pa na eni drugi kamniški šoli, tako da incident za nas ni nekaj novega. Nemudoma smo obvestili vse starše otrok prve triade in ostale učitelje, ki so se z učenci o tem pogovorili pri pouku. Staršem smo pomagali tudi z napotki, kako naj se z otroki doma pogovorijo in kako naj otroci v takih primerih ravnajo. Obvestilo z napotki smo objavili tudi na spletni strani šole,« nam je povedala Helena Sternad, svetovalna delavka na šoli, ki je vesela, da sta otroka v tem primeru reagirala dobro.
In kaj v takšnih primerih svetujejo policisti? »Starši naj se z otroki pogovarjajo o podobnih situacijah. Pogovor naj poteka v času, ko starši in otroci niso obremenjeni s konkretnimi primeri, ki so objavljeni v medijih, na svetovnem spletu ... Pojasnjeni jim morajo biti splošni nasveti, kot so: da ne vstopajo v tuja vozila, ne prejemajo daril neznanih oseb, da naj ne sledijo neznanim osebam (ne glede na obljube, da bodo dobili ali videli igračo, videli domačega ljubljenčka ...). Otroci se morajo naučiti, da se v takšnih primerih ponudb zoperstavijo z odločnim ne. V nadaljevanju priporočamo, da takoj pristopijo do najbližje odrasle osebe, v trgovini, na ulici ... in povedo o dogodku in da se na ta način pridobi čim več informacij, na podlagi katerih lahko policija konkretizira svoje aktivnosti. Odgovornost odraslih pa je, da otroku prisluhnejo, po potrebi zaščitijo in pomagajo po najboljših močeh (npr. pokličejo policijo na številko 113, za zaščito otroka sodelujejo v nadaljnjih postopkih ...). Je pa treba poudariti, da vsako ogovarjanje še ne pomeni zlonamernega ogovarjanja, nikakor pa naj tudi v teh primerih otroci ne prisedejo v vozilo (npr. da bi pokazali pot ...),« poudarjajo na Policiji.