Slovenska kuharica Felicite Kalinšek

Na Gorenjskem v deželi Kranjski (12)

Le malo Gorenjk ali bolje slovenskih žena je tako slav­nih, kot je še vedno redov­nica, avtorica Slovenske kuharice Felicita (Terezija) Kalinšek. S svojim delom je že za časa življenja dosegla slavo. Že tedaj so jo Kamničani šteli med svoje znamenite rojake. Rodila se je 5. septembra leta 1865 v Podgorju pri Kamniku kot Terezija Kalinšek očetu Tomažu in materi Uršuli, rojeni Kern. Imela je tri brate in dve sestri.

Oče je kmalu umrl in mati je ostala sama s šestimi otroki. Na svoje hčerke je vplivala, da so se odločile za redov­niško pot, vse v kongregaciji šolskih sester. Najprej je postala redovnica najmlajša Marija, ki je pozneje po­stala znana kot sestra Ladislava. Bila je ustanoviteljica splitskega oddelka šolskih sester. Druga sestra je prevzela ime Perpetua, Terezija pa je v noviciat, to je v poskusno dobo za novince pri šolskih sestrah v Mariboru, vstopila leta 1892. Leta 1893 je položila prve, leta 1896 pa še večne obljube.

Kmetijska družba za Kranjsko je leta 1898 ustanovila gospodinjsko šolo v Ljubljani. Potrebovali so šolsko osebje in sestre so jim iz Maribora poslale tedaj 33-letno sestro Felicito Kalinšek. V Mariboru se je zelo odlikovala s poučevanjem deklet iz premožnih meščanskih družin, poleg tega pa je skrbela tudi za škofovo jedilnico. Kot učiteljica kuhanja je tako delovala vse do svoje smrti. Felicita je v gospodinjski šoli v Ljubljani tako uspešno opravljala svoje delo, da so ji kmalu ponudili pripravo ponovne izdaje Slovenske kuharice Magdalene Pleiweis. Ta je bila tretja žena kranjskega trgovca Valentina Pleiweisa starejšega, ki je bil brat »očeta naroda« Janeza Bleiweisa. Bila je dobra kuharica in je se­stavila Slovensko kuharico tako, da je recepte narekovala Neži Lesar, potem pa je Anton Lesar jezik popravil. Knjiga je bila prvič izdana leta 1868, do leta 1902 pa je doživela že kar pet ponatisov. Felicita je priročnik dopolnila in temeljito predelala, tako da je knjiga praktično postala njena.

Zanimivi Gorenjci tedna iz dežele Kranjske:

V Ljubljani se je 2. 9. 1895 rodil alpinist Stanko Tominšek. Bil je gospodar Erjavčeve koče na Vršiču in Triglavskega doma na Kredarici.

V Suhadolah pri Komendi se je 2. 9. 1928 rodil pesnik, literarni zgodovinar France Pibernik. Posvetil se je raziskovanju pesnikov iz protirevolucijskega tabora in zdomstva.

V Bistrici pri Tržiču se je 3. 9. 1917 rodil Stane Kovač, sodnik Vrhovnega sodišča SRS.

V Kranju se je 5. 9. 1874 rodil pomorski častnik Metod Koch. V avstro-ogrski mornarici je bil od leta 1892. V Kraljevini SHS je dobil čin kontraadmirala.

V Mengšu se je 5. 9. 1894 rodil orglar Franc Jenko. V Ljubljani (Šentvid, Trnovo, Sv. Jakob, Rakovnik) ter drugod po Sloveniji je postavil več kot sto pnevmatičnih orgel.

V Mojstrani se je 6. 9. 1846 rodil svetovno znani slovenski čebelar Mihael Ambrožič. Več kot 70 tisoč čebeljih družin je prodal po Evropi, Ameriki, Avstraliji in Aziji.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Medvode / ponedeljek, 5. julij 2010 / 07:00

Legalizacija bo v drugi fazi

Medvoški občinski svet je potrdil predlog urbanistične rešitve za območje, na katerem je poslovno stanovanjski objekt avtoprevoznika Matevža Proja, ki je še vedno črna gradnja.

Objavljeno na isti dan


Žirovnica / ponedeljek, 26. avgust 2019 / 13:09

Posodobitev gorenjske železniške proge

Nadgradnja železniške proge Ljubljana–Jesenice, s katero bodo zagotovili njeno večjo zmogljivost in varnost, bo predvidoma stekla oktobra prihodnje leto. Zgradili bodo tudi več cestnih podvozov.

GG Plus / ponedeljek, 26. avgust 2019 / 13:03

Krvna skupina 0+, trideset litrov

Rina Klinar je v skoraj štiridesetih letih krvodajalstva kri darovala kar enainsedemdesetkrat. Nekdanja direktorica Radia Triglav in bivša ministrica je danes dejavna upokojenka, ki še vedno spremlja...

Gospodarstvo / ponedeljek, 26. avgust 2019 / 12:58

Nihalki bodo zamenjali vrvi

Družbo Velika planina bo še naprej vodil Leon Keder, so te dni odločili nadzorniki, saj je v teku nekaj velikih projektov, ki jih želi dokončati.

Gorenjska / ponedeljek, 26. avgust 2019 / 12:57

Nasilje ne izbira po starosti

Center za informiranje in svetovanje za žrtve nasilja na Gorenjskem deluje že štiri leta, po pomoč pa se je v tem času obrnilo že več kot štiristo žensk, moških in tudi otrok, ki so se znašli v stiski...

GG Plus / ponedeljek, 26. avgust 2019 / 12:56

Zlatorog »u kon'c sveta«

V Muzeju Tomaža Godca v Bohinjski Bistrici je na ogled zanimiva dokumentarna razstava o hotelu Zlatorog. Blišč in beda u kon'c sveta je kar pravi naslov, saj je nekoč hotelski biser danes v precej kla...