Slovenska kuharica Felicite Kalinšek

Na Gorenjskem v deželi Kranjski (12)

Le malo Gorenjk ali bolje slovenskih žena je tako slav­nih, kot je še vedno redov­nica, avtorica Slovenske kuharice Felicita (Terezija) Kalinšek. S svojim delom je že za časa življenja dosegla slavo. Že tedaj so jo Kamničani šteli med svoje znamenite rojake. Rodila se je 5. septembra leta 1865 v Podgorju pri Kamniku kot Terezija Kalinšek očetu Tomažu in materi Uršuli, rojeni Kern. Imela je tri brate in dve sestri.

Oče je kmalu umrl in mati je ostala sama s šestimi otroki. Na svoje hčerke je vplivala, da so se odločile za redov­niško pot, vse v kongregaciji šolskih sester. Najprej je postala redovnica najmlajša Marija, ki je pozneje po­stala znana kot sestra Ladislava. Bila je ustanoviteljica splitskega oddelka šolskih sester. Druga sestra je prevzela ime Perpetua, Terezija pa je v noviciat, to je v poskusno dobo za novince pri šolskih sestrah v Mariboru, vstopila leta 1892. Leta 1893 je položila prve, leta 1896 pa še večne obljube.

Kmetijska družba za Kranjsko je leta 1898 ustanovila gospodinjsko šolo v Ljubljani. Potrebovali so šolsko osebje in sestre so jim iz Maribora poslale tedaj 33-letno sestro Felicito Kalinšek. V Mariboru se je zelo odlikovala s poučevanjem deklet iz premožnih meščanskih družin, poleg tega pa je skrbela tudi za škofovo jedilnico. Kot učiteljica kuhanja je tako delovala vse do svoje smrti. Felicita je v gospodinjski šoli v Ljubljani tako uspešno opravljala svoje delo, da so ji kmalu ponudili pripravo ponovne izdaje Slovenske kuharice Magdalene Pleiweis. Ta je bila tretja žena kranjskega trgovca Valentina Pleiweisa starejšega, ki je bil brat »očeta naroda« Janeza Bleiweisa. Bila je dobra kuharica in je se­stavila Slovensko kuharico tako, da je recepte narekovala Neži Lesar, potem pa je Anton Lesar jezik popravil. Knjiga je bila prvič izdana leta 1868, do leta 1902 pa je doživela že kar pet ponatisov. Felicita je priročnik dopolnila in temeljito predelala, tako da je knjiga praktično postala njena.

Zanimivi Gorenjci tedna iz dežele Kranjske:

V Ljubljani se je 2. 9. 1895 rodil alpinist Stanko Tominšek. Bil je gospodar Erjavčeve koče na Vršiču in Triglavskega doma na Kredarici.

V Suhadolah pri Komendi se je 2. 9. 1928 rodil pesnik, literarni zgodovinar France Pibernik. Posvetil se je raziskovanju pesnikov iz protirevolucijskega tabora in zdomstva.

V Bistrici pri Tržiču se je 3. 9. 1917 rodil Stane Kovač, sodnik Vrhovnega sodišča SRS.

V Kranju se je 5. 9. 1874 rodil pomorski častnik Metod Koch. V avstro-ogrski mornarici je bil od leta 1892. V Kraljevini SHS je dobil čin kontraadmirala.

V Mengšu se je 5. 9. 1894 rodil orglar Franc Jenko. V Ljubljani (Šentvid, Trnovo, Sv. Jakob, Rakovnik) ter drugod po Sloveniji je postavil več kot sto pnevmatičnih orgel.

V Mojstrani se je 6. 9. 1846 rodil svetovno znani slovenski čebelar Mihael Ambrožič. Več kot 70 tisoč čebeljih družin je prodal po Evropi, Ameriki, Avstraliji in Aziji.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Prosti čas / ponedeljek, 18. maj 2009 / 07:00

Komičen muzikal ima novo punco

Tina Gorenjak je tokrat k sodelovanju povabila stand up komičarko Martino Ipša, ki pred vsako predstavo Prava dekleta s kratkim stand up šovom poskrbi za ogrevanje smejalnih mišic. 23. maja (o...

Objavljeno na isti dan


Kamnik / sobota, 21. julij 2007 / 07:00

V Snoviku že 350 postelj

V Termah Snovik so zaključili tretjo fazo izgradnje apartmajskega naselja. V juliju tudi blizu dva tisoč kopalcev dnevno.

Kranj / sobota, 21. julij 2007 / 07:00

Prihaja Kranfest

Konec prihodnjega tedna bo na kranjskih ulicah in trgih potekala že 25. Kranjska noč. Dogajanje se začenja že v četrtek, vendar pa bosta prava zabave polna dneva petek in sobota.

Zanimivosti / sobota, 21. julij 2007 / 07:00

Zlata poroka Gorenjke in Prekmurca

Ko sta se Jožica in Polde Ratnik z Bobovka 13. julija 1957 poročila, sta bila na občini samo s pričama, svatbo pa so pripravili doma.

Slovenija / sobota, 21. julij 2007 / 07:00

Državni zbor gre na dopust

Tudi poslanci državnega zbora gredo na dopust, medtem bodo prostore parlamenta obnovili, kar bo stalo okoli 310 tisoč evrov.

Kranj / sobota, 21. julij 2007 / 07:00

Prešernovci se še srečujejo

Kranj - V zaselku Zala pod Blegošem je bila 12. junija leta 1943 zaradi vedno številnejših borcev proti okupatorju ustanovljena 7. slovenska narodnoosvobodilna udarna brigada Fra...