
Bodo Savi odvzeli kvalificiran delež v banki?
V Banki Slovenije so potrdili, da so začeli postopek za odvzem dovoljenja za kvalificiran delež Save v Gorenjski banki, vendar postopka zato, ker še poteka in tudi zaradi zakonskih omejitev, ne komentirajo.
Kranj – V Banki Slovenije zato tudi niso odgovorili na vprašanje, kakšni so bili razlogi za začetek postopka in kaj bi odvzem dovoljenja posledično pomenil za Savo in za Gorenjsko banko, so pa pojasnili, kdaj Banka Slovenije lahko odvzame dovoljenje, kdaj lahko zavrne izdajo takšnega dovoljenja in kakšna so merila za presojo primernosti imetnika kvalificiranega deleža. Banka Slovenije začne postopek z izdajo odločbe o začetku postopka, pri tem pa rok za izjavo o razlogih za odvzem dovoljenja ne sme biti krajši od 15 dni in ne daljši od 30 dni. Če gre za večjega kvalificiranega imetnika v manj pomembni kreditni instituciji, mora pred izdajo odločbe obvestiti Evropsko centralno banko, ki ima deset delovnih dni časa za pripombe. Če pripomb ni, Banka Slovenije izda odločbo o začetku postopka, po prejemu izjave o razlogih za odvzem pa ima 30 dni časa za odločitev o odvzemu dovoljenja.
Sodišče mora odločiti
Eden od kriterijev, na podlagi katerega Banka Slovenije presoja primernost imetnika kvalificiranega deleža v banki, je tudi finančna trdnost imetnika. Sava, ki je 44-odstotna lastnica Gorenjske banke, finančno ni najbolj trdna. Najprej je bila v postopku preventivnega prestrukturiranja, zdaj pa je v postopku prisilne poravnave, vendar sodišče še ni končno odločilo, po čigavem načrtu finančnega prestrukturiranja bo potekala. Po tem, ko je Okrožno sodišče v Ljubljani 1. junija letos ustavilo postopek preventivnega prestrukturiranja Save, je najprej skupina sedmih upnic z Gorenjsko banko na čelu vložila predlog za začetek postopka za prisilno poravnavo, dober teden kasneje pa še največja upnica – Družba za upravljanje terjatev bank (DUTB). Sodišče je oba postopka združilo v skupno obravnavanje, višje sodišče pa je po pritožbi Save, skupine sedmih upnic in DUTB razveljavilo sklep in zadevo vrnilo v postopek okrožnemu sodišču, ki mora pred odločitvijo tudi preveriti, ali sta Gorenjska banka in Sava povezani osebi, pa tudi to, kateri od obeh načrtov finančnega prestrukturiranja bi zagotovil najboljše poplačilo terjatev upnikov in solventnost dolžnika.
V prvem polletju 4,7 milijona evrov izgube
Nadzorni svet Save se je na seji prejšnji četrtek seznanil s poslovanjem Poslovne skupine Sava in družbe Sava v letošnjem prvem polletju. Kot je razvidno iz poročila, je obvladujoča družba skupine, Sava, d. d., poslovala z izgubo v višini 4,7 milijona evrov, družbe Savine dejavnosti Turizem pa so ustvarile pol milijona evrov dobička. S prodajo so dosegle 30,3 milijona evrov prihodkov oz. šest odstotkov več kot v enakem lanskem obdobju, ob tem pa so v primerjavi z lani zmanjšale stroške. V hotelih in apartmajih so presegle lansko število nočitev za pet odstotkov in v kampih za sedem odstotkov, v dejavnosti Zdravstvo pa so presegli lanske rezultate skoraj za četrtino. Poslovna skupina je v prvi polovici leta za naložbe namenila 3,3 milijona evrov, ves denar pa je vložila v dejavnost Turizem.