
Prvič o povprečninah
Predstavniki vlade in občin imajo še zelo različna stališča glede povprečnin za leti 2016 in 2017. »Prodajalca« ledvice policisti sumijo goljufije.
Oglas je bil goljufija
V zadnjem dnevu je Slovenijo pretresla vsebina malega oglasa, objavljenega na spletnem portalu sobotainfo.com, v katerem je moški prodajal svojo ledvico za 50 tisoč evrov, kot razlog pa navajal veliko socialno stisko, kot so rubež hiše, dolgovi do banke, brezposelnost, lakota, da ima tri osnovnošolske otroke … Zaradi navedenega je na portalu sobotainfo.com in Radio 1 celo stekla akcija za pomoč družini te osebe. A murskosoboški kriminalisti so ugotovili, da je 45-letni Slovenec, ki začasno stanuje v okolici Zadra na Hrvaškem, v objavljenem oglasu in tudi v poznejših kontaktih z mediji navajal in prikazoval lažne okoliščine ter dejstva o svoji socialni stiski, zato ga sumijo goljufije. Policisti so sicer primer začeli obravnavati zaradi suma kaznivega dejanja nedovoljene presaditve dela človeškega telesa, saj je pri nas prodaja človeških organov prepovedana. V preiskavi so se povezali s hrvaškimi kolegi, saj je domnevni prodajalec navedel številko hrvaškega mobilnega operaterja. Osumljenega so v ponedeljek zaslišali v Zadru, nato pa ga spustili na prostost. Kot je za medije pojasnil pomočnik direktorja uprave kriminalistične policije na Generalni policijski upravi Boštjan Lindav, bodo murskosoboški kriminalisti moškega ovadili zaradi suma poskusa goljufije, v kolikor pa bo naknadno ugotovljeno, da so sredstva prišla na določene transakcijske račune, pa bo govora o dokončanem kaznivem dejanju. Po besedah Lindava je pri tem kaznivem dejanju tudi pomembno, da je osumljeni z lažnim prikazovanjem svoje socialne stiske spravil v zmoto nekatere medijske hiše, ki so ravnale v dobri veri, da gre za človeka, ki res potrebuje pomoč. Zato so posamezniki na račune teh medijskih hiš že nakazali nekaj denarja.
Vsak na svojem bregu
Predstavniki vlade in občin so na sredinem uvodnem srečanju na temo povprečnine na prebivalca za leti 2016 in 2017 predstavili svoja izhodišča. Čeprav vlada še vedno predlaga sedanjih 519 evrov, občine pa želijo 671 evrov, na ministrstvu za javno upravo pričakujejo, da bodo v prihodnje stališča zbližali. Vladna stran sicer poleg 519 evrov povprečnine na prebivalca, ki jo občine prejmejo za izvajanje zakonskih nalog, predlaga tudi, da prihodnje leto občinam pripadata dva odstotka državne soudeležbe pri investicijah, prihodnje leto pa se poplača tudi en odstotek državne soudeležbe, prenesen iz letošnjega leta, kakor so sklenili v dogovoru o višini povprečnine za letos. Občine takšen dogovor zavračajo, saj se po besedah Ivana Žagarja, predsednika Skupnosti občin Slovenije, že sedaj soočajo z likvidnostnimi težavami, za nameček pa se bodo prihodnje leto sprostila tudi napredovanja javnih uslužbencev, zaradi česar bodo občine za plače porabile približno 15 evrov povprečnine.
Pirc Musarjeva s tožbo ni uspela
Delovno in socialno sodišče je v celoti zavrnilo zahtevek Nataše Pirc Musar za razveljavitev imenovanja Marka Fillija za generalnega direktorja ter za ugotovitev njenega mandata, so v sredo sporočili z Radiotelevizije Slovenija (RTVS). Pirc Musarjeva je že napovedala, da se bo zoper sodbo pritožila na višje sodišče. Po izvolitvi Pirc Musarjeve za generalno direktorico RTVS aprila 2014 se je izkazalo, da eden od članov programskega sveta, ki je glasoval zanjo, ob imenovanju v svet in tudi na dan glasovanja ni izpolnjeval zakonskih pogojev za članstvo. Programski svet se je zato odločil za ponovitev glasovanja, v obnovljenem postopku septembra 2014 pa so za generalnega direktorja RTVS imenovali Fillija. Pirc Musarjeva je zato vložila tožbo na delovno in socialno sodišče, ki pa je v celoti potrdilo pravilnost ravnanja programskega sveta, so navedli v RTVS.
Janković na sodišču
V sredo je na zatožno klop Okrožnega sodišča v Ljubljani sedel ljubljanski župan Zoran Janković, ki ga tožilstvo obtožuje, da je kot nekdanji predsednik uprave Mercatorja pri nakupu zemljišča v Nišu v letu 2006 storil kaznivo dejanje zlorabe položaja. Tožilstvo trdi, da so Janković ter soobtožena Stanislav Brodnjak, nekdanji član uprave Mercatorja, in tedanji zastopnik ciprskega podjetja Facim Boris Milevoj pri urejanju gradbenih dovoljenj za izgradnjo Mercatorjevega trgovskega centra v Nišu pred desetimi leti pridobili protipravno premoženjsko korist. Mercator je namreč podjetju Facim plačal 100.000 evrov za pridobitev dovoljenj, čeprav družba tega nikoli ni storila. Janković se zagovarja, da za domnevno sporne pogodbe, s katerimi naj bi oškodovali Mercator, v času vodenja družbe ni vedel, kljub temu pa je prepričan, da je bil posel v Nišu dober za Mercator.