Najraje pleše valčke
Janko Bajt iz Stražišča je pred tednom dni dopolnil 80 let. Nepogrešljivega godca Folklorne skupine Sava glasba spremlja že od mladih nog, zato je bilo tudi praznovanje polno glasbenih presenečenj.
Dvorano Šmartinskega doma v Stražišču pri Kranju so v soboto popoldne napolnili sorodniki, sosedje in prijatelji domačina Janka Bajta, da so z njim proslavili njegov 80. rojstni dan, nekateri pa so mu na predvečer visokega jubileja prišli tudi 'ofirat'. Sobotna zabava je minila v znamenju glasbe, plesa, smeha in presenečenj, za katere so poskrbeli Jankovi kolegi iz Folklorne skupine (FS) Sava Kranj, kjer je že od leta 1977 nepogrešljiv član godčevskih zasedb.
'Savčani' so slavljencu zaplesali plese iz Rezije, zapele so mu Dečve, pevke FS Sava, ki so ga presenetile še z vikend paketom na Primorskem, z nastopom pa so ga počastili tudi veterani Tamburaške skupine Bisernica iz Reteč pri Škofji Loki, s katero FS Sava sodeluje že vrsto let, ter nekdanji savski godci Branko Žerjav, Branko Zupanc in Primož Bertoncelj. Na praznovanju je goste, zbralo se jih je 65, zabaval Trio Ajda iz Medvod, ob njegovih zvokih pa se je seveda zavrtel tudi slavljenec, ki nam je zaupal, da najrajši pleše valčke in da mu moderni plesi ne gredo, ker da ima pretrde noge ...
Janko Bajt se je rodil 18. avgusta 1935 na Lanišah nad Sovodnjem v Poljanski dolini v delavski družini z devetimi otroki. Kot 17-letni fant se je podal v Kranj z željo, da bi sam služil kruh. Po prestani vojaščini v Kninu se je leta 1957 zaposlil v kranjski Savi, v gumarskem podjetju pa je leta 1990 dočakal tudi upokojitev. Z ženo Antonijo sta do kruha pospremila tri hčere – Tatjano, Bernardo in Mojco, ki so jima rodile šest vnukov, danes pa se zakonca Bajt že lahko pohvalita tudi s štirimi pravnuki.
Janko se je že kot mlad fant naučil igrati kitaro in se ob njej spoprijel tudi s petjem. Leta 1966 je bil med ustanovitelji in pevci okteta Sava. Že 38 let igra v godčevskih zasedbah pri FS Sava, v roke pa prime kitaro, kontrabas, čelo ali 'perivnik'. Vsa leta je zelo priljubljen član skupine, saj se zna vključiti tudi med mlade člane skupine, ki ga obožujejo. S folklorno skupino je igral v vseh evropskih državah, svoje godčevsko znanje pa je večkrat razkazoval tudi prek luže. Najbolj mu je pri srcu nastop pod najvišjo goro sveta v Nepalu, kjer je pred tremi leti igral kar pred štirideset tisoč ljudmi. Za uspešno delovanje na kulturnem področju je prejel številna priznanja Kulturnega društva Sava, Mestne občine Kranj in javnega sklada za kulturne dejavnosti.
Janko je znan tudi kot dolgoletni gospodar Šmartinskega doma, za katerega skrbi že vse od leta 1981. Vrsto let je bil zelo aktiven tabornik in gasilec Prostovoljnega industrijskega gasilskega društva Sava, danes pa je njegov častni član. Še vedno rad sede na kolo in tudi do Škofje Loke in Zbilj mu ni daleč. V zadnjem letu je sedel še za računalnik. »Kupili so mi ga na stara leta, v želji, da bi se vendarle malo umiril,« pove. Z usvajanjem računalniškega znanja bo tudi v prihodnje imel še kar nekaj dela, saj so mu svojci za 80. rojstni dan poklonili 'tablico'.
Na vprašanje, na kaj je v življenju najbolj ponosen, odvrne: »Na družino. Me kar gane, ko mi zapojejo pravnučki v paketu.« Seveda so mu zapeli tudi za rojstni dan.