
Evropeada vseh generacij
Člani Folklorne skupine Škofja Loka in Društva Rovtarji so bili med kar šest tisoč udeleženci 52. Europeade, ki je potekala v Helsingborgu na Švedskem, najbolj pa jih je navdušilo druženje in tkanje medgeneracijskih vezi.
Škofja Loka – Pot proti kar 1600 kilometrov oddaljenemu Helsingborgu ni bila le dolga, ampak tudi poučna in zanimiva, saj so se člani Folklorne skupine Škofja Loka in Društva Rovtarji za daljši čas ustavili v Berlinu. »Tam nas je čakal dr. Boštjan Dvorak, slovenski jezikoslovec in lektor slovenskega jezika na Humboldtovi univerzi. Pridružila se nam je tudi asistentka na isti univerzi Alenka Žitnik. Skupaj smo se odpravili na ogled mesta. Med pogovorom smo izvedeli tudi, da je Alenka doma v Puštalu, Boštjanov oče pa se je rodil v Javorjah,« je povedala Tanja Oblak in dodala, da so nato prespali v Hennigsdorfu in pot nadaljevali pot mimo Luebecka, kjer so se v bližnjem pristanišču vkrcali na trajekt.
»Mimo Kobenhavna smo potovali do Hamletovega mesta Helsingor. Nato smo prispeli v Helsingborg, kjer smo se namestili na zračnih blazinah v učilnicah Mednarodne šole, že naslednji dan pa so folklorno skupino čakale prve obveznosti. Najprej polurni nastop na trgu Stortorget, nato še skupna generalka za večerno otvoritveno slovesnost. Na generalki v novozgrajeni Helsingborg areni smo prvič zaplesale skupaj vse tri slovenske folklorne skupine: Folklorna skupina Škofja Loka, Folklorna skupina Račna in Folklorna skupina TKD Babinci. Naslednji dan smo si vzeli nekaj časa za ogled mesta, popoldne pa smo se udeležili parade 248 skupin iz 24 držav. Na paradi se je Folklorna skupina Škofja Loka predstavila z novimi oblačili, ki so nastajala v okviru projekta Bogastvo babičine skrinje. Zvečer se je glavno dogajanje preselilo na obalo, kjer smo se v okviru prireditev Europeade by night in Europeade Ball vsi zabavali pozno v noč,« je povedala Tanja Oblak, ki se je z Markom Krajnikom udeležila tudi sprejema v mestni hiši, kjer so vodje skupin pozdravili predsednik organizacijskega komiteja Europeade Armand De Winter, župan mesta Helsingborg Mats Sander in predsednica lokalnega organizacijskega komiteja Marianne Halling.
Folklorna skupina Škofja Loka je nato nastopila tudi na gradu Sofiero, veliko udeležencev Eurpoeade pa se je zbralo tudi pri nedeljski ekumenski maši v Marijini cerkvi, kjer sta bili med sodelujočimi tudi slovenski skupini Zarja in Mlada zarja.
»Na Europeado nas je peljala želja, da bi spoznali skupine iz drugih regij, njihove plese in petje. Všeč mi je tudi ideja organizatorjev, da skupine iz različnih regij ene države pripravijo skupen nastop, kar se na drugih srečanjih in turnejah ne dogaja prav pogosto. Želim tudi, da bi z udeleženci Europeade obdržali stike, ki bi se prek turnej ohranjali tudi v prihodnje,« je po vrnitvi domov povedal vodja Folklorne skupine Škofja Loka Marko Krajnik, Brane Tavčar, predsednik Društva Rovtarji, pa je dodal: »Najbolj mi je bilo všeč, da se so na festivalu tkale medgeneracijske vezi. Udeleženci Europeade so bili namreč predstavniki prav vseh generacij.«