
Možnost dojenja tudi za zaposlene
Svetovni teden dojenja letos poteka pod geslom Dojenje in delo – naj deluje, v Kranju pa so se mamice z otroki in bodoče mamice minulo soboto zbrale na otroškem igrišču Gibi Gib.
Kranj – Za svetovni dan dojenja je proglašen 2. avgust, teden dojenja pa vsako leto poteka prvi teden v tem mesecu. Tudi letos ga obeležujejo v več kot sto petdesetih državah sveta, aktivnosti Svetovne zveze za podporo dojenju pa so namenjene pozornosti družbe k osveščanju o pomenu dojenja.
Letos teden dojenja poteka pod geslom Dojenje in delo – naj deluje. Svetovna zveza za dojenje je namreč dala poudarek pomenu podpore dojenju zaposlenih mater. Tako je cilji letošnjih prizadevanj ukrepanje za podporo ženskam, da lahko združujejo dojenje in delo, pa naj bo to v formalnem delovnem okolju ali doma. To pa pomeni tudi podpiranje izvajanja zakonodaje s področja varstva mater in otrok.
V Društvu svetovalcev za laktacijo in dojenje Slovenije pravijo, da mora biti vsaki materi in njenemu otroku zagotovljena podpora in pomoč pri dojenju. Za to morajo skrbeti zdravstveni delavci, zdravstvene ustanove, svojci doječe matere, lokalne skupnosti, delovne organizacije, država, skratka vsi, ki zagovarjajo in podpirajo dojenje. Dojenje je namreč naraven in najprimernejši način hranjenja in sobivanja otrok z materami ter ima za zdravje in razvoj dojenčka neprecenljivo vrednost. Materino mleko vsebuje vse, kar potrebuje otrok v prvih šestih mesecih za rast in razvoj. Imunske in zaščitne snovi v materinem mleku varujejo otroka pred številnimi boleznimi, znižujejo možnost alergij, dojeni otroci imajo redkeje čezmerno telesno težo.
O dojenju so se pogovarjale tudi mamice in bodoče mamice v Kranju, ki so se minulo soboto zbrale na igrišču Gibi Gib. Kot je v imenu organizatorjev povedala Špela Urbanc, je bilo največ pozornosti namenjene izmenjavi izkušenj pa tudi pripovedovanju zgodb o dojenju.
Mamice in otroci so si ogledali fotografsko razstavo Adriane Aleksič, pripravili so jim degustacijo dojilnega smutija, predstavili so eterična olja ter pokazali pravilno uporabo elastičnega traku in strukturirane nosilke za nošenje otrok.
»Udeležba je bila pričakovana, nekaj mamic je z namenom prišlo na srečanje, nekatere so se ustavile mimogrede,« je povedala Špela Urbanc in pojasnila, da je pobudnica projekta Marina Popović Frangež, ustanoviteljica Facebook strani Dojiva se ter ustvarjalna sila za blagovno znamko Ziza.
Srečanja, ki so potekala po več krajih po Gorenjskem in Sloveniji, so pripravile prostovoljke, kot je tudi povedala Špela Urbanc, pa si v Kranju želijo, da bi bila naslednje leto udeležba še boljša, saj je tudi podpora okolice za doječe matere zelo pomembna.