Kopo bodo prižgali nocoj ob 18. uri. Gorela bo približno dva tedna, skuhali pa naj bi do dve toni in pol oglja.

V Rutah bodo kuhali oglje

V Gozdu - Martuljku bodo nocoj prižgali oglarsko kopo, s čimer se začenjajo oglarski dnevi, potekalo pa bo tudi srečanje oglarjev iz vse Slovenije.

Gozd - Martuljek – Drevi ob 18. uri bodo na kopišču v Gozdu - Martuljku prižgali kopo, v kateri je osemindvajset kubičnih metrov drv, gorela naj bi dva tedna, v tem času pa naj bi oglar Klemen Zupančič - Grizli skuhal več kot dve toni oglja. Tega običajno prodajo takoj, zanimanje je veliko, ponj prihajajo kar h kopi, kupci pa so predvsem domačini, ki oglje uporabljajo za domači žar.

V Gozdu - Martuljku so kuhanje oglja oživili leta 2003, sicer pa ima oglarstvo v dolini večstoletno tradicijo, saj izhaja iz časov fužinarstva. Pred dvema letoma so ustanovili Društvo oglarjev Rute Gozd Martuljek, ki pod vodstvom Klemena Zupančiča - Grizlija vsako leto pripravi kopo. Letos bo kuhanje oglja posebej zanimivo, saj bo na kopišču potekalo srečanje oglarjev iz vse Slovenije, ki ga pripravlja Klub oglarjev Slovenije. Kot je povedal predsednik kluba Jože Prah, klub združuje okrog sto oglarjev, ki oglarijo na več kot dvajsetih mestih v Sloveniji. Kope prižigajo zlasti v turistične namene, medtem ko imajo v Selcih pod Svetim Mohorjem in v Dolah pri Litiji oglarstvo registrirano kot dopolnilno dejavnost na kmetiji. Letno slovenski oglarji skuhajo okrog petsto ton oglja, je dejal Prah, medtem ko ga porabimo okrog tisoč ton. Največ ga uporabljamo za peko na žaru, obstaja tudi znamka Slovensko oglje, ki se odlično prodaja. Prah je izpostavil velik pomen, ki ga ima oglarstvo v smislu dodajanja vrednosti lesu, nege gozda in zmanjševanja zaraščanja. Gre tudi za ohranjanje tradicije, po besedah kranjskogorskega župana Janeza Hrovata pa ima oglarjenje tudi turistični pomen.

Na nocojšnjem prižiganju kope bo slavnostni govornik državni sekretar na ministrstvu za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano Miha Marenče. Ves teden bodo ob kopi potekale zanimive delavnice, skuhali pa bodo tudi oglarski žmoht.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Šport / torek, 24. junij 2008 / 07:00

Od jutri reprezentanca na Gorenjskem

Včeraj je slovenska košarkarska reprezentanca končala uvodni del priprav na olimpijski kvalifikacijski turnir, ki ga je opravila v Zrečah. V četrtek so imeli košarkarji poleg dveh treningov še dv...

Objavljeno na isti dan


Radovljica / nedelja, 22. julij 2007 / 07:00

Za zaščito najdišča pri Mošnjah

V ponedeljek so ga obiskali zagovorniki njegove ohranitve.

Kronika / nedelja, 22. julij 2007 / 07:00

Stanje v prometu je nenormalno

Tako ob letošnji moriji na gorenjskih cestah ugotavlja prometni inšpektor Boštjan Omerzel.

Splošno / nedelja, 22. julij 2007 / 07:00

K županu, potem pa na počitnice

Tomaž Tom Mencinger je sprejel tri uspešne športnike - smučarki Petro Robnik in Marušo Ferk ter ekstremnega kolesarja Jureta Robiča.

Splošno / nedelja, 22. julij 2007 / 07:00

Najbolj priljubljeni imeni sta Luka in Nika

Na lestvici najpogostejših imen, ki ji starši zadnja leta dajejo otrokom, so Luka, Jan, Nejc, pri deklicah pa Nika, Ana in Sara.

Šport / nedelja, 22. julij 2007 / 07:00

Tudi na ledu je vroče

V ponedeljek se je v blejski ledni dvorani začela že 17. mednarodna poletna hokejska šola, izkušeni trenerji in demonstratorji na čelu z Gorazdom Hitijem pa skrbijo, da se mladi hokejisti ne ohladijo...