
Navdušeni nad jezersko pokrajino
V poletnih dneh na Jezersko prihaja vse več gostov, nekaj je slovenskih, večinoma pa so iz tujih držav. Nekateri ta del Gorenjske že dobro poznajo, drugi so tu prvič, prav vsi pa so nad njim vzhičeni.
Jezersko – »Letos se je število turistov kar povečalo. Največ je Nizozemcev, Belgijcev, Avstrijcev, Nemcev in Čehov, kampi so vsi polni. Goste najbolj zanima pohodništvo s krajšimi in daljšimi planinskimi potmi, družine z majhnimi otroki pa povprašujejo tudi po tematskih poteh. Veliko turistov se odpravi na Češko kočo in obišče višje vrhove Grintovcev, ob lepem vremenu pa Jezersko prečka tudi petsto kolesarjev dnevno. Povratne informacije, ki jih dobivamo, so zelo pozitivne, turisti so zadovoljni, pogrešajo le bankomat in doživljajski park,« pove Primož Šenk iz jezerskega turističnoinformacijskega centra.
Zelo dober obisk, nad katerim so pozitivno presenečeni, letos beležijo na Šenkovi domačiji. Po besedah Polone Virnik Karničar so jih poleg že navedenih obiskali tudi madžarski, irski, avstralski in švicarski turisti. Všeč jim je lokacija, občudujejo hribe, večinoma planinarijo, nekateri pa iščejo le mir in oddih. Gost Šenkove domačije je bil letos tudi Čeh Radek Jaroš, eden najuspešnejših svetovnih alpinistov: »Slovenija je lepa dežela. Jezersko mi je všeč, ker leži višje in je obdano z gorami.« Z obiskom so zelo zadovoljni tudi v kampu in hostlu Stara pošta. Kot pravi Tanja Rebolj, imajo letos »približno dvesto odstotkov več obiska kot v preteklih letih. Celo poletje smo precej zasedeni, res pa je, da je za to treba celo zimo vestno iskati svoje potencialne goste, in zdi se mi, da nam je uspelo. To leto je posebej veliko gostov s Češke, v stik smo stopili tudi z nizozemskimi kolesarji.«
Ničelni pa je letošnji obisk turistov v apartmajih Hiša kocka. Kot trdi Antonija Kocjan, na Jezerskem ni pravega turizma. Za razvoj slednjega bi se moralo dogajati več, kot trenutno se, potrebna pa bi bila tudi veliko večja, boljša in pogostejša promocija. Da ljudje Jezersko slabo poznajo, meni tudi Miha Kokalj, vodja Hotela Planinka, vendar poudarja, da je treba biti pri promociji pozoren tudi na to, kje reklamiraš. Hotel Planinka je sicer letos kot običajno obiskalo veliko turistov, ki so po Kokaljevem mnenju bolj kot ne naključno naleteli na skriti gorenjski biser.