Na olimpijadi tudi zbiljske gasilke
Slovenska gasilska mladinska reprezentanca pod vodstvom poveljnika Gasilske zveze Slovenije Francija Petka ta teden sodeluje na XX. mladinski gasilski olimpijadi v mestu Opole na Poljskem.
Zbilje – Slovenijo na olimpijadi zastopata dve tekmovalni enoti, in sicer mladinke iz Prostovoljnega gasilskega društva Zbilje, ki sodi v okvir Gasilske zveze Medvode, in mladinci iz Prostovoljnega gasilskega društva Drenov Grič - Lesno Brdo iz Gasilske zveze Vrhnika. Nastop na olimpijadi so si priborili s prvim mestom na drugem izbirnem tekmovanju, ki se je sredi aprila odvijalo na Ptuju, in doseženimi normami, ki so jih sprejeli na poveljstvu Gasilske zveze Slovenije.
Obe tekmovalni enoti sta na olimpijado odpotovali že v nedeljo, v ponedeljek pa je bilo uradno odprtje olimpijade. Slovensko reprezentanco poleg treningov in samega tekmovanja, ki bo potekalo v četrtek med 8. in 13. uro, čaka tudi pester obtekmovalni program. Reprezentanca se bo namreč predstavila z razstavo in nastopom, sodelovala bo še na športnih igrah in se udeležila organiziranega izleta, so sporočili iz Gasilske zveze Slovenije. Zaključna slovesnost z razglasitvijo rezultatov bo v soboto ob 19. uri, reprezentanca pa se bo v Slovenijo vrnila v nedeljo, 26. julija, med 14. in 15. uro.
Z ekipo mladink so se v PGD Zbilje že četrtič uvrstili na olimpijado. Tokratno ekipo sestavlja 14 deklet, od tega devet tekmovalk in pet rezerv. Desetarka ekipe je Urša Gorišek. Funkcijo številke dve opravlja Adela Babič, na brentači pa je Lucija Bečan. Drugi par predstavljata Ana Rokavec in Estera Jezeršek. Funkcije cevark opravljajo Taja Križaj, Arianda Babič, Ana Lucija Jezeršek in Zala Jenko. V ekipi rezerv so Maša Tavželj, Lucija Kalan, Eva Rokavec, Manca Krašnja in Maša Tehovnik. »Rezerve opravljajo enake treninge, le da morajo obvladati vse funkcije, tako da je njihovo delo v nekem smislu še težje,« so pojasnili v PGD Zbilje. Skupna pot ekipe se je začela lansko jesen, ko so se začeli pripravljati na druge kvalifikacije. »Ker imamo ekipo športnic – dekleta trenirajo atletiko, tek na smučeh, odbojko –, smo morali treninge prilagoditi njihovim urnikom. Trenirali smo dva- do trikrat na teden, poudarek je bil na kilometrini in tehnični pravilnosti pri izvajanju posameznih funkcij.« Treningi, trdo delo in izkušnje so se jim obrestovali že na izbirnem tekmovanju na Ptuju. Pred olimpijado pa so se trudili izpiliti še detajle in konstantnost izvedbe, saj se zavedajo, da na koncu ne odloča samo hitrost, ampak tudi tehnična pravilnost, so še poudarili v PGD Zbilje.