V Bruslju predstavili projekte
Prejšnji teden sta predstavnika kranjske občine na konferenci v Bruslju predstavila več investicijskih projektov, ki so bili sofinancirani iz evropskih sredstev.
Kranj – V zadnjih letih je bilo v kranjski občini zaključenih več investicijskih projektov, ki so bili sofinancirani iz evropskih sredstev. Tako je od Evropske komisije prišlo povabilo, da projekte predstavijo na zaključni konferenci za programsko obdobje 2007–2013, ki je potekala prejšnji teden. Namenjena je bila predvsem vrednotenju programov kohezijske politike, ki so bili financirani iz Evropskega sklada za regionalni razvoj in Kohezijskega sklada v obdobju 2007–2013 in zajemajo področja politike urbanega razvoja in družbene infrastrukture v vseh državah članicah, ki so prijavile in uspešno izvedle svoje projekte.
»V družbi predstavnikov iz večine držav članic se je pokazalo, da se pri investicijah povsod srečujemo s podobnimi problemi. To je zapletena birokracija, težave z izvajalci in podobno. Posebej je vzpodbudno, da smo drugim v Evropi najmanj enakovredni oziroma po zahtevnosti in obsežnosti projektov celo v ospredju,« sta bila zadovoljna Dejan Peterlin in Tilen Košir, ki sta edina predstavila izvedene investicije in nove vsebine.
Predstavnika Mestne občine Kranj sta aktivno sodelovala na konferenci in govorila o investicijah, saj so v zadnjih letih naredili res veliko. Pomembna je zlasti prenova velikega dela stavbne dediščine Kranja, od kompleksa gradu Khislstein z Vovkovim vrtom, Layerjeva hiša, stolp Škrlovec, stolp Pungert, razgledna ploščad na mestu tretjega stolpa v starem mestnem obzidju do obnove kranjske kostnice pri cerkvi sv. Kancijana in tovarišev. Obnove in prenove so staremu Kranju prinesle letno gledališče med gradom Khislstein in Ulrichovim dvorcem, v stavbi gradu so na ogled stalne in občasne razstave, v Lovskem dvorcu pa ima svoje prostore Gorenjski muzej. V sklop urbane prenove gre tudi Layerjeva hiša, ki je postala hiša umetnikov in v kateri je nastal tudi rezidenčni center za umetnike. Stolp Škrlovec želi postati slovenski center intermedijske umetnosti, stolp Pungert, ki se je iz zanemarjenega in nefunkcionalnega objekta spremenil v otroški svet sanj, pa je namenjen programom za otroke in ga lepo dopolnjuje tudi otroško igrišče.
Na področju infrastrukture so uspešno izvedli zahteven projekt obnove Slovenskega trga in navezujočih se ulic, vključno z Jelenovim klancem ter krožiščem pred mostom čez Savo, s katero so Kranjčani dobili zaokroženo in privlačno urbano podobo. Predstavila sta tudi projekt urejanja ulic in trgov starega Kranja, ki pod tlaki hranijo veliko dodano vrednost prenovljenih komunalnih, električnih in komunikacijskih vodov. Na konferenci sta tudi povedala, da Kranj do leta 2020 vidi izzive v podpori gospodarstvu in podjetništvu ter odpiranju novih delovnih mest. Osnova bo izdelava master plana Kranja kot informacijske podpore potencialnim investitorjem.