Dve svetovni vojni v eni razstavi
V Muzeju Tomaža Godca v Bohinjski Bistrici so prejšnjo soboto odprli novo stalno razstavo z naslovom Bohinj in Bohinjci 1914–1918, 1941–1945.
Bohinjska Bistrica – Po dolgoletnih prizadevanjih Gorenjskega muzeja in Občine Bohinj so dobrih sto let po odprtju in začetku bojev na soški fronti, ki je veljala za eno najpomembnejših frontnih črt prve svetovne vojne, in sedemdeset let po koncu druge svetovne vojne v Muzeju Tomaža Godca odprli novo stalno muzejsko postavitev na temo obeh svetovnih vojn, ki sta močno zaznamovali tudi Bohinj s širšo okolico. V prvi vojni je Bohinj veljal za pomembno točko kot zaledje soške fronte, v drugi pa so bili Bohinjci prvi, ki so na Gorenjskem organizirali vstajo in partizansko gibanje. »Danes je za Bohinj pomemben dan,« je ne da bi skrival zadovoljstvo nagovor začel župan Franc Kramar in nadaljeval: »Spomnim se, da je bila odločitev pred leti, ali naj se kljub takratni krizni situaciji vendarle lotimo prenove muzeja ali ne, izjemno težka. Danes lahko z gotovostjo potrdim, da je bila prava. V Bohinju imamo tri muzejske izpostave Oplenovo hišo, Planšarski muzej in Muzej Tomaža Godca. Slednji zadnja leta ni bil najbolj razpoznaven, odslej sem prepričan, da bo drugače, hkrati pa si želim, da bi Bohinjci znali ceniti vse vloženo delo v projekt prenove muzeja, tako s strani občine kot Gorenjskega muzeja.«
Lahko bi rekli, da je bila osnova za muzejsko zbirko Malega vojnega muzeja, ki je bila v Bohinju postavljena kot prva stalna razstava o prvi svetovni vojni v Sloveniji. Zbirka obsega preko šeststo avtentično ohranjenih predmetov, ki sta jih lani žal pokojni Tomaž Budkovič in Janko S. Stušek dolga leta prinašala z območja nekdanjega krnskega bojišča. Lani je od društva Mali vojni muzej zbirko odkupila Občina Bohinj in jo Gorenjskemu muzeju dala v strokovno upravljanje. Novo razstavo, v kateri sta združeni obe vojni, je pripravila širša avtorska skupina Gorenjskega muzeja in sodelavcev pod vodstvom muzejskega svetnika dr. Jožeta Dežmana.
Razstava, ki je na ogled v podstrešnem prostoru hiše, ki je tudi sicer znotraj prenovljena in ima odslej tudi dvigalo, se na levi začne s prvo svetovno vojno in se po prehodu, kjer nas spremljajo tablice z imeni umrlih, pokopanih na pokopališču v Ukancu, prevesi v območje druge svetovne vojne. »Obe letošnji obletnici danes težko enoznačno presojamo, dejstvo pa je, da smo Slovenci v 20. stoletju imeli 'le' osem let vojn, in to smo nekako poskusili postaviti na to naše muzejsko podstrešje. Bohinj je v prvi vojni izgubil 3,5 odstotka prebivalcev, v drugi pa več kot še enkrat toliko,« je zbranim med drugim dejal Dežman, ki je v devetdesetih letih v Bohinju opravil obsežne terenske raziskave, v katerih je popisal mrtve v drugi svetovni vojni, poenostavljeno rečeno na obeh straneh in tudi med civilisti. Podatki so med drugim tudi predstavljeni na razstavi.
Če prvi del razstave temelji na zbranih predmetih Malega vojnega muzeja, glavnih podatkih tako o delovanju v zaledju soške fronte in njenih dvanajstih ofenzivah, v drugem v ospredje stopijo osebnosti, med drugim partizani Franc Selan - Brinca, Anton Žnidar in Franc Cesar ter v nemško vojsko mobiliziran Slavko Ogrin ter leta 1943 umorjeni duhovnik Srečko Huth. Vsi so predstavljeni v istem prostoru. »Gre za zgodbo, ki smo jo podredili muzejski naraciji, govorica predmetov je še vedno ključna, pri tem pa smo poskušali biti maksimalno korektni v okviru znanj, ki jih imamo. Izziv je bilo postaviti obe razstavi skupaj, na eni strani gre za maso ljudi, nevidne soldate različnih narodnosti, kjer lahko čutiš vsakega posebej, na drugi pa izpostavljamo pet reprezentativnih ljudi, ki osvetljujejo dogajanje v drugi vojni.«
S postavitvijo je zadovoljen tudi Janko S. Stušek, ki je slovesno odprl razstavo: »Spraševali smo se, ali nam bo uspelo brez težav združiti obe vojni v eni razstavi, zato sem vesel, da je vse na razstavi prikazano realno, kot je bilo.« S tem vsebina, ki jo v prihodnje namenjajo hiši Muzeja Tomaža Godca, še ni dokončna, že jeseni naj bi odprli usnjarsko razstavo, ki jo pripravlja Tehniški muzej Slovenije. »Sledile bodo arheološka zbirka, poselitev in starejša zgodovina Bohinja, srednji vek, etnologija, kulturne značilnosti teh krajev, pomembni Bohinjci … Čaka nas še kar precej dela,« je še dodala vodja muzeja in tudi soavtorica tokratne razstave Anja Poštrak.