Zaradi smeti jih boli glava
Občina Kamnik je leta 2009 pristopila k projektu RCERO Ljubljana, zdaj pa razmišljajo, da bi od pogodbe odstopili.
Kamnik – Kamniški občinski svetniki so na zadnji seji sicer v prvi obravnavi potrdili odlok, s katerim bodo po vzpostavitvi ljubljanskega regijskega centra za ravnanje z odpadki (RCERO) koncesijo za gospodarsko javno službo obdelave in odlaganja komunalnih odpadkov za 30 let neposredno podelili Snagi, a so hkrati razmišljali, kako bi se iz projekta umaknili. Najbolj jih motijo predolga koncesija, še vedno neznana cena storitve ravnanja z odpadki in izguba koncesijske dajatve. »Ta zadeva nam ni všeč, vanjo smo pahnjeni in spet iščemo najmanj slabo varianto. RCERO utegne postati nesrečna zgodba, vemo, da so se razmere bistveno spremenile, zato je treba preveriti, ali je še vedno možno od projekta odstopiti oz. kako zavezujoča je pogodba o pristopu k RCERO,« je razmišljal župan Marjan Šarec in dodal: »Malo nas zaradi tega že boli glava in še nas bo.«
Občina Kamnik je sicer pogodbo o pristopu k projektu RCERO Ljubljana, v katerega je sedaj vključenih 33 občin, podpisala leta 2009, vanj pa bo vložila samo sredstva okoljske dajatve. Mestna občina Ljubljana je jeseni 2014 občinam pristopnicam poslala predlog sporazuma in besedila odloka o koncesiji, do katerega so župani in strokovne službe občin Domžale, Kamnik, Mengeš, Komenda, Lukovica in Moravče izoblikovali enotno stališče. Mihaela Brnot Veternik, svetovalka za gospodarske dejavnosti in gospodarske javne službe, je pojasnila, da je zahteva občine Kamnik in drugih občin, da mora biti cena storitve ravnanja z odpadki znana in usklajena do druge obravnave odloka. Takega mnenja je bil tudi občinski svetnik Bogdan Pogačar, ki je opozoril, da v drugi obravnavi svetniki NSi odloka ne bodo podprli, če jim ne bo predstavljena cena obdelave in odlaganja odpadkov.
Brane Golubovič je povedal, da so v njihovi svetniški skupini do odloka najbolj zadržani zaradi 30-letne koncesije. Zmotilo ga je tudi, da po novem odloku občina ne bo več prejemala koncesijske dajatve, in ga zanimalo, komu bo pripadla. Župana je podprl v nameri, da občina pridobi pravno mnenje, ali je možno odstopiti od pogodbe iz leta 2009.
Dokler se izvajanje koncesije ne bo uveljavilo, bo sicer javno službo preko svojih izvajalcev opravljal sedanji koncesionar Publicus, ki ima v skladu z leta 2012 sklenjeno pogodbo za zbiranje odpadkov desetletno koncesijo, za obdelavo in odlaganje pa za obdobje do pričetka delovanja RCERO Ljubljana. Pomočnik direktorja Publicusa Željko Šorc pa je tokrat dejal, da imajo interes ohraniti celovito koncesijo, kar bi jim omogočalo normalno ekonomsko preživetje: »Naš interes je delovati na tem področju v celovitem obsegu koncesije, pri zbiranju, prevozu, obdelavi in odlaganju komunalnih odpadkov. Vaša je odločitev, v vsakem primeru pa vam zagotavljamo konkurenčno ceno ali še manjšo od tiste, ki bo na tržišču, kajti znamo poiskati tudi notranje rezerve. Ekogor, podjetje v lasti Publicusa, bo na deponiji Mala Mežakla izvedel investicijo v center za obdelavo odpadkov v skupni vrednosti pet milijonov, RCERO Ljubljana pa je ovrednoten na 120 milijonov evrov. Če samo to primerjamo in stroške amortizacije, bi se dalo že marsikaj logično ugotoviti.«