
Takšni in drugačni slamniki
V Slamnikarskem parku v Domžalah so organizirali že tretji Slamnikarski sejem, kjer smo lahko spremljali tudi zanimivo modno revijo, na kateri so predstavili takšne in drugačne slamnike. Kljub različnim modnim zapovedim v času in prostoru slamniki ostajajo.
Slamnikarski muzej, ki deluje pod okriljem Kulturnega doma Franca Bernika Domžale, je tudi letos v sodelovanju z Občino Domžale pripravil Slamnikarski sejem. Tudi tokrat je bil sejem tematski – slama in vse, kar se iz nje lahko naredi, seveda pa v prvi vrsti pletenje kit iz slame in izdelava slamnikov.
Poleg predstavitve slamnikarstva in slamnatih izdelkov domačih in tujih razstavljavcev je bil bogat tudi spremljevalni program, svoj pečat pa je sejmu dodala še zanimiva modna revija oblikovalke Mateje Kozina v sodelovanju s prepoznavnima oblačilnima znamkama športnih in plesno-elegantnih oblačil.
V modnih izhodih smo se gledalci srečali s senčniki (šilti) iz slame, predelanimi starejšimi slamniki, pisano opremljenimi žirardi, ki jih poznamo tudi pod imenom benečanski slamniki. En izhod je bil namenjen sproščeni kolekciji poletnih, večernih oblekic brez naramnic, kjer je oblikovalka poudarila marelično barvo in visoke plutaste podplate ženskih čevljev oziroma sandal, ki pa so sploh prišli do izraza v zadnjem izhodu, ko smo na dekletih in fantu lahko spremljali enajst posebnih oblek, razdeljenih v dve retro kolekciji oblačil, ki so jih v svojih omarah našle mamičine prijateljice, mame, babice, tete. Najstarejši kos oblačila je imel celo osemdeset let, predstavljeni slamniki pa so bili praktično od vsepovsod: od Celja do Pariza.
Letos so slamnikarsko dediščino na sejmu simbolično nadgradili tudi s pestro ponudbo ekološko pridelanih žitnih izdelkov in peko kruha, sejem pa sklenili s Srečanjem ljudskih pevcev in godcev Domžale v soorganizaciji JSKD OI Domžale.