Sopotnica tistim, ki želijo iz prijema droge
Dvajset let v Sloveniji deluje društvo Projekt Človek, ki izvaja program za samopomoč, terapijo in socialno rehabilitacijo ljudi z različnimi oblikami zasvojenosti. Leta 1998 pa je v Sopotnici začela delovati prva stanovanjska terapevtska skupnost v državi.
Sopotnica – Projekt Človek deluje v osmih slovenskih regijah, v dvanajstih enotah in vključuje uporabnike iz vse Slovenije. Kot je povedala predsednica društva Suzana Puntar, je v dvajsetih letih pri njih iskalo pomoč 7235 oseb, v dolgotrajne celostne programe se je vključilo 786 uporabnikov in njihovih svojcev. »Več kot tretjina teh je danes uspešno integriranih v družbo, visoko uspešnost pa beležimo tudi med tistimi, ki so program končali v celoti. Kar 90 odstotkov je takih, ki uspešno abstinirajo, imajo službe in jim je uspelo spremeniti način življenja,« je o programu, ki so ga zasnovali po vzoru iz Italije, povedala Puntarjeva. Poudarja, da središče njihovega prizadevanja ni droga, pač pa človek, ki je po njej posegel in se želi iztrgati odvisnosti. Obravnava odvisnikov je celovita, osnovni cilj je poleg abstinence sprememba načina življenja in ponovna vključenost v družbo.
Od alkohola in »gandže« do heroina
Danes projekt po besedah Romana Koštala, vodje centra za reintegracijo, ponuja štiri programe: poleg klasičnega še program za otroke in mladostnike, program za uporabnike s pridruženimi težavami v duševnem zdravju in program za zasvojene starše z majhnimi otroki. Slednji v Sopotnici deluje od leta 2010, je edinstven v Sloveniji in omogoča bivanje v terapevtski skupnosti odvisnicam in odvisnikom z otroki. Trenutno daje streho nad glavo in celovit terapevtski program trem mamicam. Med njimi je tudi 32-letna Ana, ki ima težave z drogo od svojega petnajstega leta. »Prvič sem se poskusila zdraviti pred petimi leti, neuspešno. Za terapevtsko skupnost sem se odločila, ko sem zvedela, da sem noseča. Takrat sem bila še na metadonski terapiji. Sedaj imam dvomesečno hčerko, ki je moj najmočnejši motiv, da se iztrgam iz krempljev droge,« je povedala mlada mamica, ki je v Sopotnici nekaj manj kot poldrugo leto. Nosečnice so tudi edine, ki jim v terapevtski skupnosti lahko še nekaj časa dovolijo metadon, s ciljem, da do konca programa tudi tega več ne potrebujejo. Vsi ostali uporabniki morajo biti povsem »čisti«. Tudi danes 37-letni Jošt je bil odvisnik od najstniških let naprej, sprva od alkohola in »gandže«, pozneje od trdih drog in tablet. Večkrat se je sam poskušal otresti odvisnosti, zunanjo pomoč pa je poiskal šele, ko se je znašel na psihiatriji. Poslali so ga na detoksikacijo, nato pa v terapevtsko skupnosti, kjer je deset mesecev. Čez tri mesece pričakuje prehod na reintegracijo, ki je že vmesni prostor med terapevtsko skupnostjo in vrnitvijo v običajno življenje. »V skupnosti smo v nekakšnem mehurčku, pozneje, ko se vračaš v vsakdanje življenje, pa je veliko težje. Vmes je še obdobje reintegracije, kjer že vidiš, kako naj bi bilo videti običajno življenje. V skupnosti je zelo strnjen program, tu nas vodi nekakšen čredni nagon, v siceršnjem življenju pa si vendarle odvisen predvsem od samega sebe,« meni Jošt, ki pa terapevtske skupnosti ne ocenjuje kot neke zaprte enote, kakršne so po njegovem komune, pač pa jim omogočajo tudi proste izhode in vikende.
Ni sramotno, če padeš ...
Ponosni smo na vsakogar, ki se je iztrgal iz oklepa droge, je na slovesnosti ob dvajsetletnici Projekta Človek dejala Suzana Puntar. Osrednja govornica, varuhinja človekovih pravic Vlasta Nussdorfer pa je poudarila, da ni sramotno, če kdaj v življenju pademo, večji problem je, če se sami ali ob pomoči drugih ne moremo pobrati. Projekt Človek pomaga vstati tistim, ki so v življenju padli zaradi droge. Poigrala se je z imenom vasi Sopotnica, ki se naglaša na zadnjem zlogu. Ta Sopotnica je sopotnica (s poudarkom na drugem zlogu) tistim, ki so se znašli v stiski. Čestitala je tistim, ki so uspeli vstati, njihovim svojcem, saj ni lahko biti ob človeku, ki pade, in seveda sodelavcem Projekta Človek, ki so opora tem ljudem pri ponovnem iskanju sreče. Na slovesnosti je spregovoril tudi Miha Ješe, župan občine Škofja Loka, ki je pred več kot poldrugim desetletjem v Sopotnici ponudila gostoljubje terapevtski skupnosti. Dejal je, da je bila Škofja Loka vedno prijazna vsem, ki so potrebovali pomoč, in poudaril, da je s sodelovanjem mogoče doseči vse.