
Z rožicami postlano
Tak je naslov likovnega dela Barbare Demšar, za katerega je na 11. slikarskem ex-temporu v spomin Dušanu Lipovcu Pod Skalo v Kamniku prejela prvo nagrado.
Več kot štirideset udeležencev, tako akademsko izobraženih kot ljubiteljskih likovnikov, je v soboto ustvarjalo na 11. slikarskem ex-temporu Pod Skalo. Pred desetimi leti sta ga snovala sošolca in prijatelja, slikar Dušan Lipovec in gostinec Miha Resnik. Žal je Lipovec teden dni pred načrtovanim likovnim srečanjem umrl, Resnik pa je skupaj s še nekaterimi kamniškimi slikarji kolonijo vendarle izpeljal. Ex-tempore slikarju v spomin si je s svojo tradicijo izboril pomembno mesto med tamkajšnjimi prireditvami, saj brez »Lipovčeve kolonije« zadnja sobota v maju v Kamniku preprosto ne bi bila popolna.
»Slikarski ex-tempore je naša tradicionalna prireditev, ki ji tudi sami pripisujemo velik pomen. Letos smo tako ustanovili društvo Podgora, v okviru katerega želimo organizirati različne kulturne prireditve, že lani pa smo tudi nekoliko prenovili extempore,« je povedala Vesna Resnik, ki je skrbela, da je na tokratnem srečanju potekalo vse, kot mora: »Na pobudo slikarja Dušana Sterleta smo se odločili, da tri dela po izboru strokovne komisije tudi nagradimo z odkupno nagrado.« Lepo vreme in prijetno pomladansko vzdušje je Pod Skalo privabilo slikarje različnih generacij in provenienc pretežno iz kamniškega območja, širše Gorenjske in Ljubljane. Udeleženci srečanja so slikali na vrtu gostišča, na gornji terasi, v prireditvenem šotoru, nekateri pa so svoj »likovni atelje« našli na oni strani ceste v senci dreves v kampu. Darko Crnkovič je slikal kopalce v Nevljici, njegov študentski kolega na Visoki šoli za risanje in slikanje Vinci Vogue Anžlovar je na platno umeščal geometrijo in v krogu iskal konec ljubezni in priložnost za začetek nove, sosed na terasi Alojz Berlec pa je pred seboj imel fantazijski motiv krajine, nad katero se pripravlja nevihta.
V prireditvenem prostoru so zavetje našli Lojze Kalinšek, ki se ex-tempora udeležuje že od vsega začetka, saj sta bila s pokojnim Lipovcem velika prijatelja. Hommage človeštvu je naslovil sliko, za katero ga je spodbudila knjiga Kratka zgodovina človeštva Yuvala Noaha Hararija. Njegova spremljevalka Irena Gayatri Horvat je z ročno izdelanim himalajskim papirjem ustvarjala pokrajino: spodaj gore, zgoraj gozd, nevihto, ki ponazarja čas, v katerem živimo. Z ročno izdelanim papirjem je rokovala tudi Barbara Demšar, ki je v svoje delo vnašala svetle barvne tone in z njimi tudi prepričala strokovno komisijo v sestavi Anamarija Stibilj Šajn, Saša Bučan (obe umetnostni zgodovinarki) in Črtomir Frelih (akademski slikar in grafik), ki ji je namenila prvo odkupno nagrado v višini 600 evrov, katere pokrovitelj je podjetje Exoterm. Drugo odkupno nagrado podjetja Venera Kozmetika je za sliko Krajina prejel Alojz Berlec, Irena Gayatri Horvat pa je za delo V oknu duše zagledala sem obraz nevihte prejela tretjo odkupno nagrado. Priznanja je prejelo še pet udeležencev: Simon Jugovic Fink za delo Arkadia, Marko Novak za sliko Odhajajo, Dušan Sterle je sliko naslovil Ex-tempore 2015, Jože Tönig za Kamnik skozi čas in Marija Mojca Vilar za sliko Brez naslova. Vsa dela so razstavili v prireditvenem prostoru, kjer so bila na ogled še naslednji dan, večer pa je glasbeno v Pubu Pod Skalo začinil Janez Bončina Benč s skupino.