
Dvajset let geoloških dogodivščin
Geološki krožek Kamenkost iz Osnovne šole Komenda Moste v letošnjem letu praznuje dvajsetletnico delovanja. Svoje spomine in izbrana odkritja so skupaj z mentorjem Edom Grmškom strnili na fotografski razstavi.
Komenda – »Pobudnica za krožek je bila pred dvajsetimi leti takratna ravnateljica OŠ Komenda Moste Marija Mojca Maleš, in čeprav je sledilo nekaj negotovih let, ko so nas želeli ukiniti, letos praznujemo že dve desetletji delovanja,« nam je ponosno povedal Edo Grmšek s Križa pri Komendi, mentor navdušenih mladih geologov, ki vodi geološki krožek, kakršni na naših osnovnih šolah niso prav pogosti.
Na krožku se srečujejo učenci prvih dveh triad. V povprečju jih je bilo v minulih letih okoli dvajset v šolskem letu, letos pa je zanimanje rekordno, saj Edo Grmšek vodi kar dve skupini. Če je nekdaj iskanje fosilov zanimalo bolj fante, pa je bila letos v krožku aktivna kar tretjina deklet. »Med tednom se srečujemo v učilnici, kjer učencem skušam približati zgodovino Zemlje, način prepariranja, pravilno urejanje zbirke in drugo teorijo, ob sobotah pa gremo na teren, kjer raziskujemo in iščemo fosile. Najljubši teren nam je bližnje Tunjiško gričevje, ki velja za eno najbogatejših nahajališč pri nas,« še pravi Grmšek in nas popelje po razstavi fotografij, ki je na ogled v Razstavišču ob šolski poti v Komendi. Postavili so jo skupaj z Občino Komenda in Medobčinskim muzejem Kamnik, na njej pa so na ogled fotografije terenskega dela in bližnji posnetki izbranih fosilov avtorja Jureta Žaloharja. Med fosili, ki so jih našli krožkarji, so še posebej ponosni na izjemne primerke morskega ježka, dveh rakovic in zelo redkih školjk.
Ob odprtju razstave, ki se je je udeležil tudi župan Slavko Poglajen, so predstavili tudi ponatisnjen geološki priročnik Gremo iskat fosile.