
Mladi v vseh pogledih
Godbo Cerklje, ki praznuje petletnico delovanja, sestavlja 38 instrumentalistov, večinoma mladih. In prav mladi člani so največji uspeh cerkljanske godbe, poudarja njej predsednik Primož Močnik.
S koncertom v Kulturnem hramu Ignacija Borštnika je Godba Cerklje minuli petek zaznamovala petletnico delovanja. Godbenikom pod vodstvom dirigenta Tomaža Kukoviča so se na odru pridružili tudi gostje – Mladinski pevski zbor OŠ Davorina Jenka Cerklje z zborovodkinjo Irmo Močnik in pevec Tomaž Ahačič - Fogl. Občinstvu so postregli z zelo raznolikim programom, v katerem so se prepletale klasične skladbe, koračnice, pesmi iz slovenskih mladinskih filmov, slovenske popevke in svetovne pop uspešnice. Koncert so popestrili tudi s projekcijo fotografij iz petletne zgodovine godbe, ki sta jih z duhovitimi komentarji pospremila povezovalca programa Avgust Jagodic in Domen Žagar.
Godba trenutno šteje 38 inštrumentalistov. »Največji uspeh naše godbe je že to, da ima zelo veliko mladih članov, pretežno osnovnošolcev, dijakov in študentov. Lepo jih je gledati, kako se veselijo vaj in nastopov. Uspeh je tudi to, da ste nas občani tako lepo sprejeli,« je udeležence koncerta nagovoril predsednik Kulturnega društva Godba Cerklje Primož Močnik in dodal, da si godbeniki ob praznovanju petletnice najbolj želijo pravih uniform.
V zadnjem času so se godbeniki še bolj povezali med sabo, k čemur so prispevale aprilske večdnevne vaje v Cerknem, na katerih so se pripravljali na jubilejni koncert. »To, da smo dobra druščina, nam zelo veliko pomeni,« pravi Močnik. Zaradi zanimanja za igranje v godbi bodo pred novo sezone zopet razpisali avdicijo za nove člane, še pred tem pa bodo v začetku junija organizirali dan odprtih vrat.
Godba, ki so jo v Cerkljah sicer do leta 1958 že imeli, je pred petimi leti nastala na pobudo župana Franca Čebulja, ki je k sodelovanju povabil ravnateljico šole Damijano Božič Močnik, tudi profesorico glasbe, in njenega moža Primoža Močnika. Slednji je prevzel predsedovanje, dirigentsko paličico je prijel Tomaž Kukovič, občani pa inštrumente. »Glede na to, da smo dobili kulturni hram in da Občina Cerklje ni imela svoje godbe kot večina sosednjih občin, sem pred približno šestimi leti ravnateljico prosil, naj poišče mlade na šoli, ki bi igrali v godbi, občina pa bo v proračunu zagotovila sredstva za njeno delovanje. Godba nas sedaj spremlja na vseh prireditvah,« je povedal Čebulj.
Med prvimi člani godbe je sicer bilo nekaj takih, ki so kakšno leto hodili v glasbeno šolo, večina pa se je pred petimi leti začela učiti branja not, pravilnega dihanja, pihanja in trobljenja v posamezne inštrumente, pa tudi pravilne izvedbe notnega zapisa in seveda korakanja. Glasbeno teorijo jih je na začetku učila Damijana Božič Močnik, trobente Matej Rihter, nizka trobila pa Martin Pustinek, ki je kasneje prevzel poučevanje vseh trobil. Za sekcijske vaje pihal je skrbel dirigent Tomaž Kukovič.