Nadzor sladkorja v krvi prek telefona
Paradni konj podjetja VPD Bled je naprava za merjenje krvnega sladkorja, ki omogoča vodenje sladkorne bolezni prek aplikacije, ki si jo uporabniki brezplačno naložijo na pametne telefone in tablične računalnike.
Bled – VDP Bled je podjetje za promet z medicinsko-tehničnimi pripomočki, ki uspešno deluje in se razvija že od leta 1992. Že pred časom so naredili korak naprej od klasičnih izdelkov in pred petimi leti začeli razvijati lastni blagovni znamki 2in1 in 3in1, ki predstavljata celovit sistem za nadzor sladkorja v krvi. Tako so postali prvi certificirani proizvajalec tovrstnih medicinsko tehničnih pripomočkov v Sloveniji, je poudarila vodja veleprodaje Maruša Krkoč.
Najprej so razvili merilnik 2in1 STEP, ki omogoča vodenje sladkorne bolezni skozi štetje korakov, saj meri sladkor v krvi in obenem z vgrajenim števcem merjenja korakov sladkorne bolnike spodbuja h gibanju. Kasneje se je temu pridružil merilnik 2in1 SMART za vodenje sladkorne bolezni prek pametnih telefonov oziroma tabličnih računalnikov. Ponujajo tudi merilnik 3in1, ki meri vsebnost sladkorja, holesterola in trigliceridov v krvi. Nadgradnja prvih dveh izdelkov so aplikacije za vodenje sladkorne bolezni. Aplikacijo za pametne telefone si uporabniki lahko naložijo brezplačno. Omogoča tudi vodenje sladkorne bolezni skozi čas, saj se na telefonu sproti ustvarja dnevnik preteklih meritev. Ključek, ki je v resnici majhen merilnik sladkorja oziroma glukometer, se za razliko od drugih naprav namesti na vhod za slušalke, in ne prek standardnega priključka. »Ko vstavimo ključek, nas aplikacija sama vodi, kaj je treba narediti,« je razložila Maruša Krkoč in nadaljevala, da je treba najprej vzeti vzorec krvi, dovolj je že kapljica, ki jo naprava »posrka« s pomočjo posebnega testnega traku. Že po petih sekundah se rezultat biosenzorske meritve sladkorja v krvi odčita na telefonu. »Ponujamo še aplikacijo inrange, ki smo jo poimenovali sweet solutions for diabetics oziroma sladke rešitve za diabetike za vodenje sladkornega bolnika na inzulinski terapiji. V tem primeru je namreč treba meriti tudi količino zaužitih ogljikovih hidratov, uporabniku pa obenem pove, koliko enot inzulina si mora vbrizgati.«
V okviru evropskega projekta za razvoj telemedicine Fi-star so v sodelovanju z ljubljansko fakulteto za elektrotehniko razvili še aplikacijo DeSA – osebni asistent pri spremljanju različnih dejavnikov. »Ta ni namenjena zgolj sladkornim bolnikom, ampak vsem, ki živijo aktivno življenje in so pod stresom. Pripomorejo k večji kakovosti življenja in preprečevanju kroničnih bolezni.« Prihodnji mesec bodo začeli tržiti še nov merilnik 2in1 BASIC, v razvoju zadnji sistem za nadzor sladkorja v krvi, ki predstavlja nadgradnjo merilnika 2in1 STEP.
Njihova želja je, da bi bili prepoznavni tudi na globalnem trgu. Ta čas so s svojimi izdelki prisotni v 12 državah. »Regulativa priglasitve takih pripomočkov je namreč precej dolgotrajna. Ravno pred kratkim nam je uspela registracija za avstralski trg, ki je trajala dve leti.« V podjetju imajo ta čas okrog trideset zaposlenih. V zadnjih letih širijo svojo maloprodajno mrežo, znotraj katere ponujajo lastne proizvode in druge artikle, ki jih tržijo in distribuirajo. Ta čas imajo sedem lastnih maloprodajnih enot v Sloveniji, in sicer na Bledu, Jesenicah, v Kočevju, Celju, dve v Mariboru in v Kranju. V Kranju imajo tudi svoj diabetološki center v sklopu Zdravstvenega doma Kranj, ki so ga zgradili osem let nazaj v okviru javno zasebnega partnerstva. Na leto ustvarijo okrog štiri milijone evrov prometa, poslujejo z dobičkom. »Počasi se nam tako že vrača, kar smo vsa ta leta vlagali v razvoj,« pravi Maruša Krkoč in dodaja, da je konkurenca na tem področju izjemno velika, zato se trudijo biti ves čas prisotni tako na domačem kot na tujih trgih.