Udeležence srečanja nekdanjih poveljnikov občinskih štabov TO, ki kljub povelju orožja niso oddali JLA, je v soboto pozdravil tudi načelnik Generalštaba Slovenske vojske generalmajor dr. Andrej Osterman.

Pred četrt stoletja niso oddali orožja

V soboto, na dan veteranov vojne za Slovenijo, so v Radovljici pripravili srečanje vseh tedanjih poveljnikov občinskih štabov Teritorialne obrambe, ki kljub povelju orožja niso predali Jugoslovanski ljudski armadi.

Radovljica – V nedeljo, 17. maja, je minilo natanko 25 let od povelja tedanjega komandanta Teritorialne obrambe Slovenije, po katerem bi morali vsi občinski štabi TO orožje iz svojih skladišč predati tedanji JLA. Šestnajst poveljnikov od skupaj šestdesetih se je takrat odločilo, da ukaza ne bodo ubogali; na Gorenjskem vsi, razen Škofje Loke, kjer so orožje že sicer hranili v prostorih tamkajšnje vojašnice. Ohranjeno orožje je predstavljalo glavnino oborožitve med osamosvojitveno vojno leta 1991.

Šestnajst poveljnikov štabov, ki niso oddali orožja, se je prvič v Radovljici srečalo pred petnajstimi leti, večina se je udeležila tudi sobotnega srečanja v Radovljici, kjer jih je ob obletnici nagovoril tudi načelnik Generalštaba Slovenske vojske generalmajor dr. Andrej Osterman. Poudaril je, da je njihovo ravnanje predstavljalo enega najbolj odločilnih dejavnikov slovenske osamosvojitvene vojne, ki se je zanje začela maja leta 1990. Z njim so se strinjali tudi udeleženci srečanja, ki so poudarili, da je bila odločitev, da ne oddajo orožja, pravzaprav prvi vojaški dogodek, ki je kasneje vplival na razvoj dogajanja v vojni za Slovenijo. »Za to, da ne oddamo orožja, se nas je odločila približno četrtina. Na ta način smo dali signal, kako se bo Teritorialna obramba odzvala v primeru oboroženega spopada.«

Kot so še dejali udeleženci srečanja, si 25 let po tistih prelomnih dogodkih želijo več podpore lokalnih skupnosti in več splošnega družbenega priznanja, zato so bili toliko bolj zadovoljni s potrditvijo, ki jim jo je v soboto izrekel general Osterman. »Odločitve, da orožja ne predamo, so bile izključno naše. Takrat ni bilo nobene politike, ki bi nam dajala navodila, kako ravnati. Šlo je za naš ukrep, posledico naše miselnosti, ki ni bila politična, ampak samo slovenska, zavedna in domoljubna. Zaradi tega, menim, si zaslužimo spoštovanje,« je dejal Leopold Kores iz Šmarja pri Jelšah.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

GG Plus / ponedeljek, 9. julij 2018 / 10:36

Iskalec resnice iz Poljan

V Poljanah so se z več dogodki spomnili stopetdesete obletnice rojstva poljanskega rojaka, filozofa, teologa in duhovnika dr. Aleša Ušeničnika. Ob jubileju so odkrili tudi spominsko ploščo bratoma Uše...

Objavljeno na isti dan


Humor / petek, 24. januar 2014 / 07:00

Od zadaj

Organizatorji zimskih olimpijskih iger v Sočiju iščejo prevajalca iz slovenskega v ruski jezik, saj jih zelo zanima, o čem piše pesnik Simon Gregorčič v pesmi Soči.

Nasveti / petek, 24. januar 2014 / 07:00

Horoskop

Oven (21. 3.–21. 4.)

Kronika / petek, 24. januar 2014 / 07:00

Kradla baker

Bohinj – Blejski policisti so v noči na torek prijeli 26- in 30-letnega Celjana, ki sta s turističnega objekta v Ukancu ukradla 65 kvadratnih metrov bakrenih plošč, vrednih vsaj dva tisoč evrov. Na...

Komenda / petek, 24. januar 2014 / 07:00

Vrtec Murenčki bo samostojen

Zavod Osnovna šola Komenda Moste, ki je doslej združeval 47 oddelkov šole in vrtca, se bo razdružil v dva pravno samostojna zavoda.

Gorenjska / petek, 24. januar 2014 / 12:00

Zima vendarle poskrbela za prvi sneg

Kranj - Napovedi vremenoslovcev so se uresničile, saj je danes zima poskrbela za prvo belo odejo tudi v nižinah. Na Gorenjskem jo merimo v nekaj centimetrih, nekoliko več snega je zapadlo...